ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 19.09.2023
MUŁ I rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Formy: lp M. muł; D. muła; B. uż. żyw. muła; N. mułem; Ms. mule; ~ lm M. uż. nosob. muły; D. mułów; B. uż. nosob. muły; N. mułami; Ms. mułach
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiGrunty zwierzchu się pokázuią twárdemi: ále iednák gdy zorane będą pługiem/ są bárzo dobre: y ácz tá źiemiá iest vboga w wody/ ma iednák osobliwe pástwiská dla bydłá: y rodźi też pszenicę/ ięczmień/ owies/ oliwę/ cedry/ mellony przednie/ woły/ osły/ muły/ bárzo dobre. BotŁęczRel I 65. Z bark zaś żywność na muły i wozy kładziono, A lądem dróg świadomszem prowadzić kazano. ArKochOrlCz II 352. Budynki Indyanie máią z cegły lub kámieni, ź wielu oknámi bez szyb dla chłodu: Miasta ich drzewámi osadzone iako lásy: ieżdzą ná koniách, mulách, osłach: Białogłowy w zámkniętych wozkach przeieżdzáią się wołámi, ták w biegu wyexercitowánemi, iż ná dżień po 20, mil ubiegaią. ChmielAteny II 594. Muł, bo iest Animal spurium, z Konia y Oślicy. ChmielAteny1755 I 591.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka:



ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 19.09.2023
MUŁ II rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1613
Formy: lp M. muł; D. mułu; N. mułem; ~ lm N. mułami
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiPęchyrz mułem piasczystym záćpány/ Naśienie Ielenich Opichow otwiera/ y wychędaża/ z Winem słodkim/ nie wapiennym/ álbo z miodową sytą pić/ dáiąc. SyrZiel 166. ANie tylko w tym źrzodle Sklánym wodá się nayduie/ ale widźiemy ocżywiśćie muł y błoto/ ktorego ácż práwie żadnego vżywánia niemász/ cżęśćią dla tego/ że naród nász záwsze swoie rzecży domowe zá nic nie ma: y przeto też z Medycy máło co ábo práwie nic o tym błoćie mowią: y ieszcżem żadnego nie słyszał/ ktoryby roskázował błotem tey wody cżłonek chory okłádać. SykstCiepl 190. Woda, tak wielkim kosztem rurami do Zamku prowadzona, żeby się przez jaki niedozór, tak w rurach samych, jako i w korytach, nie szpeciła, P. Burgrabi przestrzegać tego będzie, rurmistrzów napominając, koryta zaś, jak częsta to będzie potrzeba, z mułu i brudu wychędożyć każe. InwŻółkGęb 122. Woda ta ustawszy się w naczyniach zostawowała na dnie muł podobny do rubryki albo glinki, która iedna mniey, druga więcey burzyła się w przeciągu dni siedmiu. BohJProg II 127.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER