ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 29.10.2018
ŻEGLOWAĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Formy: bezok. żeglować; ~ cz. ter. lm 2. os. żeglujecie
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiMędrzec/ gdy mu się tráfiło żeglowáć ze złymi ludźmi/ á zá powstániem wielkiey nawáłności/ ci to żeglarze ięli wzywáć ná rátunek Bogow: ták rzekł do nich: Ia rádzę milczcie: by záś Bogowie nie vsłyszeli że tędy żegluiecie. BudnyBPow 49.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
ŻEGLUJĄCY
im. przym. czyn.
Formy: lp Ms. ż żeglującej; lm M. mos żeglujący; B. mos żeglujących
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiCO w żegluiącey stárszy Zeglarz náwie/ Co w Miesćie Rádá przy porządney spráwie/ Co Słońce w niebie/ Miesiąc z gwiázdy swemi/ To też iest miłość między żyiącemi/ Tonie bez Rządce swoiego Lodź w Wodzie/ Miásto vpada bez rády w niezgodzie/ Świát bez jasności słoneczney ciemnieie. Ták bez miłości ludzki stan nisczeie. GawDworz 7. Jak braci żeglujących dwie gwiazdy cieszyły, tak trzeba, by mi świece Kastora świeciły. HugLacPrag 81.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
ŻEGLUJĄCY m
w funkcji rzeczownika
Formy:
Znaczenia:
»żeglarz«: A ponieważ iaia, dla dziurkowatości skorupy, wiele z swoiey substancyi w krótkim czasie utracaią, y do iedzenia iuż nie są tak wygodne; przeto, którzy dłużey, w zupełney ie chcą zachować całości, iako naprzykład żegluiący po morzu; woskiem ie rozpuszczonym, albo pokostem pospolitym, lub tłustością baranią, oblewać lub osmarowywać zwykli. ChróśSFizyka 134.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WG