ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 23.11.2018
PODLEC rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1654-1676
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiPiersiom i żywotowi grozisz, synu miły? Ach, pomnij, ten cię nosił, tamte cię karmiły. Ach, nie pomnij, godzien ten, że cię nosił, katu Podlec, tamte, że hańbę wychowały światu. MorszAUtwKuk 355.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PKZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 23.11.2018
PODLEC czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1688
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiPierwszy miánowány Przyiaćiel, są bogáctwá, dostátki: kochány To przyiaćiel świátowych ludzi, dla ktorego W niebespieczeństwá rozne w páść, są odważnego Sercá, y śmierći podlec, á gdy blády goniec Z dekretu Rządcy niebá przymknie zyćia koniec, Z tych wszytkich zebránych dobr bierze tylo sobie Niektore fanty, ktore będą gnić z niem w grobie. DamKuligKról 98.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
PODLEGŁY
im. przym. bier.
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiA jako stworzone rzeczy wszystkie skazitelności i skończeniu się są podległe, oprócz rozumnej kreatury do końca nadprzyrodzonego, to jest: duchownego szczęścia wiecznie dysponowanej; tak Telogicka zabawa jest wszystka około duchownego końca szczęśliwego i nieszczęśliwego, więc poznawałby mieszkańców do jakiego końca dysponują się się. AkDziec 59.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK