ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 04.05.2020
POPRAWOWAĆ, POPRAWYWAĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1619
Formy: bezok. poprawywać; ~ cz. ter. lm 3. os. poprawują się
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji...áby ći co nam są od Bogá powierzeni, dobrze żyli, y Boskie vbłagánie ználezli; ponieważ y miłośierdzie Bożem nie zguby ále náwrocenia, y zbáwienia ludzkiego chce, y występniki ktorzy się popráwuią, prziymuie Bog do łáski. BemKom 50. Xięgi podeyzrzáne, Herezyą zarażone, contra bonos mores, cum scandalo napisane, zakazywać czytać, popráwywać, albo suspendere do korrektury. ChmielAteny II 140.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
POPRAWOWANY
im. przym. bier.
Formy: lp M. ż poprawowana
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiTu się postrzec potrzeba, iż ogólna abo pospolita sprawiedliwość, która się zamyka w statuciech i prawiech, ma być poprawowana od osobnej abo szczególnej sprawiedliwości... PetrSEt 566-567.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]

POPRAWUJĄCY
im. przym. czyn.
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji ta Pánná byłá herbu Abdank dźiedźiczka ná Dębnie, ktorą gdy poiął, do Krzyżá od Monárchy Polskiego sobie zá herb pozwolonego, y Abdank tym kształtem iáko widźisz przyłączony, do niego odebráł, herb záś od iey dźiedźictwá Dębno zawołany: Tegoż zdánia Okolski z Páprockim iuż się popráwuiącym. NiesKor II 31.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK