ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 02.01.2020
DROŻYĆ I czas. ndk
Warianty fonetyczne: DROŻYĆ I, DROZYĆ, DRUŻYĆ I || DRUZYĆ
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1620
Formy: cz. ter. lp 1. os. drozę; lm 3. os. drużą; ~ cz. prze. lp ż 3. os. drożyła; druzyć
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiTak ciesząc się, jeśli gdzie pod wysokiem drzewem Zdrój się albo strumień krył przed słonecznem gniewem, Nożem natychmiast pisma na skórze drożyła, Te i na niezbyt twardych kamieniach czyniła, Na tysiącu miejsc; ale nie tylko na skórze, Nie tylko na kamieniu, ale i na murze Angelika i Medor coraz odmiennemi Sposobami związani węzłami różnemi. ArKochOrlCz II 94. Torno Drozę, Toczę. SłowPolŁac 136. Na Marmorze zwykł krzywdę, urazony druzyć [...]. PotWoj 202. Wszyscy wierni, ktorzy tu w Pánu oczy mrużą Doczesną śmiercią, niech ten Klucz ná grobách drużą. PotPocz 115.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
DROŻONY
im. przym. bier.
Warianty fonetyczne: DROŻONY, DROZONY || DRUŻONY
Formy: lp M. m drozony // drożony; Ms. m drużonym
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji[...] Pan też nie chciał gospody inn[éj], niźli Go zawarł kamień drożony [...]. MiasKZbiór 97. Tornatilis Drozony, toczony. SłowPolŁac 136. [...] Bespiecznie ná tym bácié drużonym w mármurze Odpoczywa [...]. PotPocz 92.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WMZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 02.01.2020
DRUŻYĆ II czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Formy: cz. ter. lp 3. os. druży
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNiewierz Fortunie [...] I choćci teraz pochlebia/ y druży/ Omyli ráda/ y trwa nienadłuzy. GawDworz 98.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
DRUŻĄCY
im. przym. czyn.
Formy: lm Ms. drużących
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiJemu gdy te Lucyna najpierwsze szczykała Fiołki i rozmaryny, Muza te śpiewała, Niedotkliwe panieńskich Fescenniny uszu Przy drużących Gracyach i Himeneuszu. TwarSRytTur 137.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WM