W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 26.01.2016
BEKAS I rzecz. m
Słowniki:
T, L (bez cyt.), SWil, SW, SJP notują
SStp, SXVI, Kn nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1677-1694
Formy: lp M. bekas; N. bekasem; lm M. bekasy; D. bekasów; B. bekasy
Etymologia: <fr. bécasse>
Znaczenia:
1.zool. »ptak błotny łowny z rodziny bekasowatych o długim, cienkim dziobie, wydający w locie charakterystyczne beczenie; Capella«: Dałbym te, za pieczenią, pardwy i kwiczoły; Pytam krajczego: co to, bekas? To potazie. PotFraszBrück I 338. Kaczki dzikie, bekasy, w blejtramkach wyzłacanych, sub No 85. ZamLaszGęb 77. Zwierzyna, kaczki, bekasy, w ramkach wyzłacanych, sub No 88. ZamLaszGęb 78. Polowanie z Ptakiem na przepiorki, z roziázdem, y fuzyą na końcu żniw na bekasy; w Decembrze na wszelkiego zwierza. ChmielAteny III 427. E contra ktore [zwierzęta] żyią nie mięsem, lecz korzeniem, fruktem, zbożem, leguminą, do wielkiey przychodzą sytości, y gust przynoszą iedzącemu; iako iest DZIK, WOŁ, KUROPATWA, IARZĄBEK, BEKAS, WYZ, KARP, etc etc. ChmielAteny I 594. KTORE PTACTWA są SMACZNĄ ZWIERZYNĄ? Te Ptactwo między stołow policz specyały: Pierwszy Drozd, czyli Kwiczoł, Rzymian gust nie mały. Kuropatwa, Iarząbek, Bekas y Bazanty, Cietrzew, nie zły zwierz tłusty, co go noszą banty. ChmielAteny I 620. Chartow Smycz, gończych psow Sfora a nie para mowi się: alias między Myśliwemi, albo śmiechem, albo smyczą byłbyś ukarany. Zaiąca uszczwać, ugonić, nie złapać: Ptaka unosić, a nie nauczyć, łowić. Sarna, y Zaiąć, Skromne się mowi, a nie Tłuste: Kuropatwa Pyszna, albo Zyrowna, Przepiorka Zyrowna. Cietrzewie, Głuszce, Pardwy, Iarząbki, Chruściele Bekasy, Pyszne, albo Zyrowne. ChmielAteny I 80. Bekas. eine Schnepfe. bécasse. T III 31.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: bekas morski: bekas morski. See-Schnepfe ein Vogel. bécasse de mer un oiseau. T III 31.
2. »wół«: Coż dopiero iak wiele z Polski stad Wołóow idzie w Szląsk do Wrocławia, do Brzegi, ledwo nie 10. albo 12. tysięcy co rok, tych obornych idzie Bekasow: inni zaś świadczą, że z Polski corocznie ná 80. tysięcy do Cudzych kráiow wychodzi wołow. ChmielAteny II 332.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
*BEKAS
Formy:
Znaczenia:
nazwa własna »imię psa«: Biały bez odmiany nazwany bekasem [pies]. ArchRadziw 1638 343,3.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WMW TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 16.07.2008
*BEKAS II rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1746
Formy: lm D. bekasów
Znaczenia:
indyw. »wół«
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: oborny bekas: Iak wiele z Polski stad Wołow idzie w Szląsk [...] ledwo nie 10. albo 12. tysięcy co rok, tych obornych idzie Bekasow. ChmielAteny II 332.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WM