ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 31.03.2020
POWIESIĆ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1620
Formy: cz. prze. lp ż 3. os. powiesiła
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNaprzód hełm, skoro klaczę wściągnęła wodzami, Powiesiła na rózdze między gałęziami, Potem po lesie drzewa lepszego szukała, Żeby klaczę, gdzieby się pasła, uwiązała. ArKochOrlCz I 262.
Związki frazeologiczne: buzdygan powiesić na ścianie »porzucić rzemiosło wojenne, przestać się zajmować wojaczką«: Już na złe ludzkie wymyślone sztuki, Strzały i łuki, Pancerz, karwasze, buzdygan, wsiędzenie, Inszy rynsztunek powieszę na ścienie A na kopiej jak na własnej grzędzie kokosz usiędzie. MorszZWierszeWir I 341. Wiem, żeś buzdygan powiesił na ścienie, Karwasz pod ławą, a przy cudzej żenie Dźwigasz wrzeciono zwijasz osnowy Herkules nowy. MorszZWierszeWir I 356.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
POWIESZONY
im. przym. bier.
Formy: lp B. ż powieszoną
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji Są przytém dwie rury wiatry czyniące, takie, że kulę drewnianą nad niemi powieszoną trzyma wiatr na powietrzu i nie dopuszcza ad centrum; rękę nad temi rurkami postawiwszy nie utrzyma od chłodu: tam się zaprawdę damom chłodzić latem, nic pewniejszego i skuteczniejszego. ZawiszaPam 94.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorzy: WM, PK