W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 20.01.2023
ESENCJA rzecz. ż
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1610
Formy: lp M. esencja; D. esencjej; B. esencją; Ms. esencjej; ~ lm M. esencje; D. esencyj; esencji; B. esencje; N. esencją
Znaczenia:
1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiByło to w poniedziałek rano, w sobotę zaś przedtem, jak był barzo nabożny do Najświętszej Panny, tak nam zakazał pod błogosławieństwem swoim, abyśmy go nie oszukali, a uchowaj Boże z mięsną esencją, a nawet z masłem czego mu nie dali. MatDiar 376.
2. »treść, przesłanie; istota rzeczy«: A iesli przydzie do wiádomości Szuyskiego to posłanie násze/ po wiedzą Posłowie naszy a skazánia nászego tę essentią áby zániechał krwie chrześciánskiey rozlewác/ áby sie ludziom panstw naszych vspráwiedliwił/ aby sie z temi vspokoił co pod moskwą są Záczym nie traktaty z nim/ ále expostulátia y vpominanie sie czyni. BielDiar Ciijjv. Do tego sámiż wászy Kázistowie vczą/ że iesliby Xiądz iednę Ceremonią do Mszy należną opuścił/ choćby do Essencyey Mszy nie należáłá/ śmiertelnieby grzeszył/ dla tego iż Kościelne przykazánie przestempuie. MohLit 125.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: