ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 12.05.2022
WIELEKROĆ I, WIELOKROĆ licz.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1613
Formy: wielekroć
Znaczenia:
»wiele razy«: W ránách Glidwaser zástánawia/ sok w nie pusczáiąc/ á zwierzchu toż liśćie przykłádáiąc/ doświadczono wiele kroć. SyrZiel 70. ...na prozbę K Wieliczenstwa [...] wielokroć K Wieliczenstwu dodawał [car] posiłkow Woyskami swemi. CzartListy rkp 47. Niemota dobrowolna, zaostrzyła bystrość oczu moich, tak dalece, iż z wzroku wielekroć wzruszenia wewnętrzne serca lub umysłu poznać zdarzyła mi się, tak zaś mnie w tym punkcie długie doświadczenie wydoskonalić potrafiło, osobliwie względem wspołtowarzyszow moich, iż na każde ich wspoyrzenie gotow iestem dać odpowiedź, y częstokroć ieżeli nie słowy, powierzchownym ułożeniem z niemi się rozmawiam. Monitor 28.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: po wielekroć »wiele razy«: Iádąc tedy w tę drogę/ przypłynęli do miástá iednego Metellino, ktore położone iest nád morzem AEgeum. tám opátrzywszy się w potrzeby/ ná początku Mieśiącá Listopadá/ zápuszczáli się po wielekroć z Portu w drogę: ále záwsze muśieli się wroćić/ dla wielkiey burze y náwáłnośći morskiey. OpisGal A2v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: AW



ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 30.07.2021
WIELOKROĆ I licz.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1644
Formy: wielokroć
Znaczenia:
»wiele razy«: Słyszały wielokroć to sejmy, Interregna słyszały, gdzie z chęci uprzejmej, I z tej, którą ojczyznie winien żarliwości [...]. TwarSRytTur 118.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: po wielokroć »wiele razy«: A że Rodźic nie pozwaláł/ mowiłá: Záprawdęć to powiádam/ iż Cesarz nie będźie przećiw temu: á gdy przy tym po wielokroć vśiłowáła v Krolá/ pozwolił. OkolNiebo 104.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz wielekroć I.
Autorka: AW



ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 12.05.2022
WIELOKROĆ II licz.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1743
Formy: B. wielokroć
Znaczenia:
»wiele«: Ztąd poszło, że przez te latá, chociaż ktora pełnia przypadłá aequinokcyonalna wiosnowa miedzy dniem 11. y 20. Marcá y niedziela po tey pełni, ktora wedlug ustáwy Niceńskiey powinna byłá być niedziela Wielkonocna, przeciesz dla tych dni 10. nadráchowanych, tych dni Niedzielnych niemiáno zá Wielkonocne I wielokroć rázy Koscioł Kátolicki święcił Wielkánoc nie w pierwszym miesiącu Xiężycowym to iest prawdziwie aequinokcyonalnym, ále w miesiącu drugim, ktory był mniemany zá pierwszy I gdyby była nie nastąpiłá poprawa kálendarza święconnaby byłá Wielkánoc w trzecim, czwartym, y czym dáley tym poznieyszym miesiącu Xiężycowym, á mniemánym pierwszym. BystrzInfChron 11.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz wielekroć II.
Autorka: AW