ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 15.06.2022
MIOTAĆ czas. ndk
Warianty fonetyczne: MIOTAĆ, MIETAĆ
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1617
Formy: bezok. miotać // mietać; ~ cz. ter. lp 2. os. miotasz; 3. os. miota; lm 2. os. miotacie; 3. os. miotają; ~ cz. prze. lp m 3. os. miotał; n 3. os. miotało; lm mos 3. os. miotali; nmos 3. os. miotały // mietały; ~ im. wsp. miotając
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiAbo wiem gdzie się ze wszytkiem ćiałem będżiesz obracał/ y miotał w wannie; wszytká wodá muśi się też poruszać y mieszać: zkąd dwie szkodźie będźiesz miał. SykstCiepl 158. Odeszli tedy w tym/ y głowy z przykrywáli/ Y suknie rozpasáli/ y záraz miotáli Kámienie roskazáne/ zá teł grzbietá swego. OvOtwWPrzem 24. A pod tym majem siedziały Dryjady: Roztockie panny jak Hamadryjady/ Włosy spuściwszy równianki trzymały W rękach i kwiatki po izbie mietały. BorzNaw 151. Daleko żałośniey oszaleni/ iádem się miotáć będą owi złośliwi Brato y Oycoboycy gdy ich iáko psow z oczu Oycowskich/ z pocztu ták wielu (a młodszych ieszcze) braći ná wieki wypędzą. BujnDroga 159. Rychlej wskórasz pokorą: gdzie trudno przeskoczyć, Podleźć radzę, nie mietać, nie wikłać, nie boczyć. PotMorKuk III 17.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
MIOTANY
im. przym. bier.
Formy: lp M. m miotany; ż miotana; B. ż miotaną; N. m miotanym; lm M. nmos miotane; N. miotanymi; Ms. miotanych
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiJako okręt na morzu wielkiem w niepogody, Gdy przeciwne dwa wiatry biją słone wody, Który, gdy go od siebie jeden gwałtem pędzi, Drugi go zaś do kresu pierwszego przypędzi, I od sztaby do rufy od obu miotany, Od możniejszego bywa nakoniec pognany: Tak Filander w dwu myśli społem rozdwojony, Na on czas na mniej gorszą został odważony. ArKochOrlCz II 163. I iako wodny statek będąc czczym, i nie naładowanym i żadnego styru nie maiącym, od naymnieyszego wiatru miotanym bywa po morzu, tak w nas ustawicznie błądząca, i niestateczna myśl będzie, póki rozsądkiem iako styrem iakim kierować się nie zechcemy. KryszStat 22.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER