ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 11.10.2021
MIERNICZY przym.
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1649
Formy: lp M. m mierniczy; ż miernicza; D. m mierniczego; ż mierniczej; n mierniczego; C. m mierniczemu; ż mierniczej; B. m nżyw mierniczy; ż mierniczą; N. m mierniczym; ż mierniczą; Ms. ż mierniczej; lm M. nmos miernicze; D. mierniczych; N. mierniczymi
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiMiał i łańcuch mierniczy, było go na półczwartej mile wzdłuż a tak piękna robota, że go w kłębek zwinął i w kieszeni nosił; był (zda mi się) z baranich kiszek, co z nich struny robią. NowSakBad 336. AByś mogł vżywáć Tablice Mierniczey ná gránicách, y w mierzęniu odległośći, wysokośći, y Głębokośći; potrzebá do niey sporządźić Liniią z Celámi (bez ktorych żaden Instrument mierniczy bydź nie może,) w ten sposob. SolGeom II 9. Geometria iest náuka miernicza. BystrzInfRóżn Y4v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
MIERNICZY m
w funkcji rzeczownika
Formy: lp M. mierniczy; D. mierniczego
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiGdy na włość przyjdzie, tam dobry mierniczy Tak sprawiedliwie łany pograniczy, Pustych od całych nic nie odejmuje, Wraz to spisuje I tak porządne sprawi inwentarze, Że się dziwują sami gospodarze Nie wiedząc tego, co rewizor nowy, Ani połowy. MorszZWierszeWir I 345. Niech przed wodą będźie mieysce M, z ktorego Mierniczy nie może widżieć (dla odległośći) znákow C, y B: ktore iednák widáć zbliżywszy się do linii OS. SolGeom II 123. Officialistow, albo Urzędnikow w Koronie y Litwie 63; a według inney suppatycyi, toiest rachuiąc, Woyskiego, Mierniczego, y Piwnicznego, Urzędnikow Litewskich będzie Officialistow 66. ChmielAteny IV 309.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER