ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 02.11.2021
MLEĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1622
Formy: bezok. mleć; ~ cz. ter. lp 3. os. miele; lm 3. os. mielą; ~ cz. prze. lp m 3. os. mełł; lm mos 3. os. mełli; nmos 3. os. mełły; ~ tr. rozk. lp 2. os. miel; ~ nieos. cz. prze. mełto
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiKądziele aż do Trzech królów żadna z nich nie przędzie; Chust nie zwarza ani pierze, w żarnach mleć nie będzie. SejmPiek 49. Iestto Chleb, na ktory orzą, młocą mielą, pieką. ChmielAteny1755 I 1207.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
MIELĄCY
im. przym. czyn.
Formy: lp M. m mielący; lm M. nmos mielące
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNie przeczę temu, że wieku swieższego wynalezione skorzane mosty, łodzie, młyny na wozach idących mielące, ale że to fragile, destruibile, bardziey mi się podobał most Xerxesa, dawnych wiekow zinwentowany na ciasnym morzu Bosphorus z trzystu statkow, balkami do siebie spoionych, 300. kotwicami utwierdzony, albo drugi murowany na tak wielkiey rzece Dunaiu, od Traiana Cesarza; trzeci nad rzeką Thamesis, od Anglikow etc. ChmielAteny III 29. Hyppomylos, to iest końmi mielący młyn, lub osłami, ale w ten czas zowie się Mola asinaria. ChmielAteny1755 I 227.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER