ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 09.01.2023
MOLESTOWAĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1606
Formy: bezok. molestować; ~ cz. ter. lp 2. os. molestujesz; 3. os. molestuje; lm 3. os. molestują; ~ cz. prze. lp m 3. os. molestował; ~ tr. rozk. lp 2. os. molestuj; ~ nieos. cz. prze. molestowano
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiTrzeba konstytucye o zadwornych pozwiech obostrzyć, gdyż i teraz nimi przecię, choć tak wiele konstytucyj jest o tym, ludzie nimi molestują; inter cetera forum na to trybunał contra convenientes aby było postanowione. DyskRokCz II 433. Puszkarze, gdy który z nich umrze, a trafiłoby się, żeby ich razem umarło 2, 3, 4 albo więcy, to jest jednego dnia jeden po drugim, mają tedy wszyscy razem być prowadzeni dla mniejszego kosztu i dlatego, aby tak częstokroć bractw inszych nie molestowano, którzy ich mają prowadzić, jakom powiedział wyżej wyżej. AquaPrax 458. Teraz zas poniewasz naywięcey Okrętow ze Zbozem ku Norwegiey przechodźił dla Sustentatiey Woyska sobie przećiwnego być niemoże/ áby dluzey mniał ná to przez spary iako mowią pátrzyc/ przez co Nieprzyiáciel iego wtáki Stán bywa przywiedźiony że potym będźie mogł Kráié iego pustoszyć/ nápadáć y molestowáć. PoczKról 71.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
MOLESTOWANY
im. przym. bier.
Formy: lp M. m molestowany; lm M. mos molestowani
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiOkoło Roku 600 sami tu bogacze y Szlachta mieszkała; a Mieszczanie po Przedmieściách, aby od ich słukania, piłowania, brząkania w w Mieście mieszkaiący nie byli molestowani. ChmielAteny IV 267. Nazajutrz książę chorąży, aby nie był molestowany instancjami, wyjechał przede dniem z Białej do Sławęcinka, o czwierć mile, a skoro się rozedniało, kazał ściąć tego oficera Lotaryńczyka, po którego uczynionej egzekucji powrócił do Białej. MatDiar 472.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER