W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 19.04.2023
*GALATA I rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1628
Formy: lm M. uż. osob. Galatowie; D. Galatów; C. Galatom
Etymologia: <z gr. >
Znaczenia:
»członek jednego z plemion celtyckich; mieszkaniec Galacji «: Y gdyby nam kto Ruśi z tey przyczyny y okáziy ono rzekł co niegdy B Apostoł Páweł do Gálatow pisząc [...] mowił. O głupi Gálátowie, kto was omamił, ábyśćie prawdzie niebyli posłuszni, Y niżey Tákżeśćie głupi, że począwszy duchem, teraz ćiáłem bywáćie wykonáni. SmotApol 24.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WG



ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 19.04.2023
GALATA II rzecz. ż
Słowniki:
nie notują
Formy: lp M. Galata; D. Galaty; C. Galacie; B. Galatę; N. Galatą; Ms. Galacie
Znaczenia:
1. nazwa geograficzna »dzielnica Konstantynopola (dziś Stambułu)«: Była ta suknia naypierwey w Rzymie, zkąd do Treweru sprowadził ią Agricus Swięty, pierwszy Arcy-Biskup, Patryarcha Antiocheński, Roku 330. á ieszcze pierwey była w mieście Galatei w Kościele SS. Archaniołow od Stambułu na krokòw 1150. alias więcey troche niż cwierć mili, podobno to w Galacie iednym przedmiesciu Stambulskim, albo Carogrodzkim, w piecżarach w skrzyni drzewianey [...]. ChmielAteny III 102. PALLADIUS rodem z Galaty, Ruffina rowiennik, y poufały przyiaciel, z Ewagriuszem Pontckim więcey niżeli trzy lata żył na puszczy w Egypcie, został potym Biskupem Heliopolitańskim, Origenistow Heretykow zarażony błędami. ChmielAteny III 669. Teraz się Series rożnych w Swiecie Narodow ta Nacya zowie Mingrellow imieniem. Olim tam był ięzyk Go cki, iż tam Gotowie mieszkali poczęści, ale ich Machomet II. Cesarz Turecki wygubił. Krym opanowawszy bliski: a co większa, że w Galacie y w Części Armenii tenże ięzyk był in usu, wtedy gdy tam był Fridericus Barbarossa Cesarz Rzymski, pod czas Krucyaty. ChmielAteny IV 133. W Marcu trzęsienie w Alepie obaliło trzy Meczety, y więcey niż 200 domow: na początku Kwietnia w Toskanie aż do Perusium y Viterbu lubo gwałtowne, nieszkodliwe iednak. 25. gwałtowne w Carogrodzie, pierwsze nie trwało iak tylko trzy minuty. W stronie ku morzu widziano proch czarny podnoszacy się nad miastem y nad przedmieściem Galata, w godzinę nastąpiło drugie trzęsienie słabsze, odnawiało się przez trzy dni, dało się uczć w Natolyi na mieyscach o 40 mil od Carogrodu odległych miedzy Scutari, y wyspą Princes y w mieście Sevenit obaliło cztery lub 5 wsie, á 1000 ludzi przybiło [...] BohJProg II 171.
2. nazwa geograficzna »przylądek i miejscowość położona na nim na południe od Warny (dziś w Bułgarii)«: dźie potym Várna/ ktora leży przy końcu iedney doliny (ktorą czyni támtá gorá) wdźięczney y vćieszney. Leży przy iedney odnodze nie bárzo głębokiey/ miedzy dwiemá págorkámi/ z ktorych ná iednym iest Mácropole/ ná drugim Gálata. BotŁęczRel I 146.
3.mit. nazwa własna »córka Heraklesa«: GALLIA nazwała się od terminu Gala Greckiego, znáczącego białość, albo mleko, iż tam mieszkaiący Narod osobliwą zálecał się białością: albo odGalaty Herkulesa Corki; ale pewniey, że Gallia, od Gallow Obywátelow wźieła swoię denominacyą. ChmielAteny II 42.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WG