ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 24.11.2023
MURZYN rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Formy: lp M. murzyn; D. murzyna; C. murzynowi; B. uż. żyw. murzyna; N. murzynem; W. murzynie; ~ lm M. uż. nosob. murzyny; D. murzynów; C. murzynom; B. uż. osob. murzynów; N. murzyny; murzynami; Ms. murzynach
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiRáchuią w tey Limie 12000. niewolnikow Murzynow/ y 24000. białychgłow Hiszpáńskich: skąd może się vczynić rozsądek o ostátku. BotŁęczRel I 308. O żywoćie Iestem włąsnie iákoby murzyn vczerniony/ Po wszem ćiele y ogniem srodze popalony. Wstąp ieno (obaczysz tu) do nas iáko káżdy/ Muśi sie w nászey hućie z ogniem biedźić záwżdy. RoźOff L4v. Wszedłem tam do jego stajnie; Wielom jest o tym nie tajnie, Jak porządkiem stoją konie, Czarny Murzyn chodzi po nie. JarzGośc 61. Etyopow albo Murzynow rozkrzewił Chus Syn Noego, dlatego Etyopow zowią niektorzy tłumacże Husym To certum że nikomu nie byli podlegli nigdy, tylko samemu Monarsze, według Diodora Siciliyskiego lib: 4. ChmielAteny IV 125.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: myć murzyna (sz. zm.) »robić coś z góry skazanego na niepowodzenie«: Na spowiedzi nie radzę spuszczać ci się i na Jałmużny: darmo cegłę myjesz i murzyna. PotFrasz4Kuk I 340.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER