W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 21.05.2009
*ALCYDOWY, *ALCYDÓW przym. od nazw. *ALCYD
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1620
Formy: lp N. ż alcydową; Ms. ż alcydowej; lm M. nmos alcydowe; D. alcydowych; B. nmos alcydowe; ~ odmiana niezłożona lp B. ż alcydowę
Znaczenia:
mit. »odnoszący się do Alcyda, tj. Herkulesa«: Ale i w niebie są zbrojne boginie, Są Parki, których brzytwą każdy ginie, Bellona równo z Marsem bitwy zwodzi, Pallas z paiżą i z kopiją chodzi, Hebe podnosi Alcydowę pałkę, Dyjana ciągnie bratni łuk i strzałkę. MorszAUtwKuk 30-31.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: alcydowa cera: [...] wspániały Alman de Fossis [...] ná szanc biezy w Alcydowey cerze. OblJasGór 43v. ▲ alcydowa klawa: Drozsza [wełna] na tym baranku, bo tak wiele męzow za sobą w polu wodzi ktorzy ziadłych węzow Barziey niz Alcydową klawą pozywaią. DrobOpow 222. ▲ kolumny alcydowe: Kędy kolumny Alcydowe stały Nic o zachodnim nie rzkąc Oceanie. LucChrośPhar 77. ▲ alcydowe łańcuchy: ▲ alcydowe prace: Wstac zGrobu y naGorne dopiąc się pałące Tomym zdaniemprzenosi Alcidowe Prace. PotPrzyp 5. ▲ alcydowe słupy (sz. zm.): Niechayze drugich sława po konczynach Swiata Po Narodach, po Miastach, po powietrzu lata Niech Morze krwią rumieni: niechay, z ludzkich trupow Rowne sypie Mogieły, Alcidowych słupow. PotWoj 177. Na takim [koniu] on zwycięzca wielki [siadał], co po słupy Alcydowe z całego świata pobrał łupy. MorszZWierszeWir I 454. ▲ alcydowe znaki: Lecz jeśli z Zybeltery wyszli w inne czasy Od Alcydowych znaków, jako piszą waszy, I odnieśli zdobyczy i łupy z Angliej, Co będą czynić, jeśli dostaną Francyjej?. ArKochOrlCz III 366.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WM