W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 02.10.2023
*MAGNIFICENCJA rzecz. ż
Słowniki:
SXVI, T (cyt. pod: $n$magnifika$), L, SWil, SW, SJP notują
SStp, Kn nie notują
Formy: lp D. magnificencjej; N. magnificencją; Ms. magnificencji; magnificencjej
Etymologia: <łac. magificentia>
Znaczenia:
1. »przepych, okazałość, wspaniałość«: Cokolwiek nam piszą/ o stárożytney Pompie y splendorze Rzymskim/ lub o teráznieyszey mágnificentiey Perskiey/ lubo o inszych narodách wschodnich. Wszytko się to velut in compendio quodam pokazáło/ w Wieźdźie ták wspániáłym Posłow extráordynáriynych Polskich/ ktorych Ceremoniae Mátrimoniales KROLA Páná ich/ z Xiężną LODOVIKĄ MARYĄ de GONZAGE, przywiodły [...]. WjazdPar av. Z goła z wielkięm kosztęm y Magnificencyią te rzeczy odprawowały się. PasPam 189. RELATIA POLSKA SOLENNEGO WIAZDV, Do Stołecznego Miástá I. K. M. Krákowá y Zamku, z iák naywiększą Mágnificentią, y Pompą. RelWjazdKról A. Dopieroż gdy ze swego tak wzpaniale krolewskie dostoieństwo Krol utrzymuie, że mamy ten zaszczyt Polacy, iż żaden krolewski w Europie Dwor, Dworu naszego nie przewyższa w magnificencyi. KonSRoz 24.
2. »wielkość«: Ten kościoł [św. Justyny] takiej jest magnificencjej, że mu równego in Europa nie kładę (lubo w Rzymie i Wenecjej magnificencji kościołów admirari potrzeba), wielkości srodze wielkiej, tak iż w jednym końcu stojąc, w drugim się człowiek widzi, jako w perspektywie. BillTDiar 146.
Przenośnie: [...] ná kturą przemowę Biskup Doranze imieniem Xiężny odpowiedźiał po Łácinie/ nie mniey rozsądnie y wymownie. Po ktorey Aktia się kończyłá nowymi Ceremoniámi/ ábo ráczey complementámi/ Bo ich Xiężná prowádźiłá áż w poyśrzodek sale/ y tám zostáwiłá wszytkę ássistentią in suspenso; Rádośći (pátrząc ná dowody mágnificentiey ták walecznego Krolá) smutku záś; z stráty świątobliwych przymiotow/ cnot wysokich/ y pięknośći nieporownáney tey Xiężny. WjazdPar b3-b3v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas