W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 05.08.2009
ZIMNO I rzecz. n
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1612-1614
Formy: lp M. zimno; ~ lm M. zimna; B. zimno
Znaczenia:
»niska temperatura«: Żeby kto nie bał się w takie zimno do pczoł otwierać, niech to wie każdy, że [...] w kupie roy ściśniony, żadney zimy [...] nic się nie boi. OstrorNauka Dv. Nagorsze zimno, ba i mrozy na tych [ubogą szlachtę] co ich to zową animuszowatych. Bo nie chcą służyć, ani robić zgoła, Choć mu nawiętsza byłaby niewola. NiebAnBad 260. Iuz były wielkie zimna naco konie ubogie narzekały y nie iedęn zęby wyszczerzył. PasPam 111v. Czemu wodá zágrzana sámá przez się chłodnie? Zadna rzecz gwałtowna nie bywa trwáła, zimno záś wodzie iest przyrodzone, á ciepło chybá przez gwałt; dla tego wodá zimno swoie iáko może nápráwuie, á ciepło gubi. TylkRoz 60. TylkRoz 60. W wielu rzeczach, antyperystatycznie ciepło się natęża y pomnaża przez zimno. BystrzInfElem S2v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas



W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 05.08.2009
ZIMNO II przysł.
Słowniki:
nie notują
Formy: zimno
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiChmurno, wilgotno, czasem deżdż, zimno, od wieczora wypogodziło się. ChrapDiar I 429. Było nie bardzo zimno y pogody były piękne. PasPam 61v. Piec stłuczony/ drzwi spádły/ podrápane błony/ Z ściąn lepienie opádło/ zimno z kázdey strony. NowSow 30 nlb..
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: na zimno: Rozne potrawy wkupie uwarzywszy tak nazimno, tego pokesu zazywaią a czesto. PasPam 55v.
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Buczno/ á w pięty zimno. KnAd 49. Przypowieść Polaka: buczno, szumno, á w pięty zimno, Apárencyia wielka, wątek szczupły, á przedcię wesoł, muzyká grá, dodáią łásztem. MłodzKaz I, 143.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas