W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 06.09.2008
*TROP I rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1610-1625
Formy: lp D. tropu; B. trop; N. tropem
Znaczenia:
»ślad«: Ze iuz daley niebyło tropu po Sniegu za ową płonią cale Conclusum [ustalono] że utonął. PasPam 186. Sąm tym że tropem wrocił się. PasPam 186.
Związki frazeologiczne: (Pójść) za kimś w trop »pójść po czyichś śladach«: Poszło Woysko nasze pod Nieprzyiaciela Niemiecka Batalia za nim w trop. PasPam 265v. ◆ w trop dojeżdzać kogoś »tropić kogoś«: Zaboycow Łapali y iego wtrop doiezdzali. PasPam 185v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: tropy czyimi chodzić: Day Boze aby go tym Pan Bog w Niebie Cieszeł, żeby z domu swego mogł ogląda[ć] z Młodych Leciech kogo ktoryby tropy iego Chodzieł. HerbOr 346. ◆ za tropy czyimi chodzić: Ktorzy za tropy Panskiemi chodzili Głosy ochotnie kniemu podnosili. KodKon 40. ◆ za czym w trop chodzić: Za rozkoszami świata tego tuż w tropy śmierć chodzi. SaadiOtwSGul 226-227. Grzechy nasze o Panie za ktorymi w Tropy Napierwszy Swiat chodziły ognie y Potopy Dzis, nie w Wodzie, dla Tęcze, nie w ogniu z Gomorrą Ale się w własney swoiey krwi czyszczą y piorą. PotWoj 1. Sapiehowie z wielkich honorów i dostatków wbiwszy się w Ambicyą (zaktorą wszystkie w trop zwykły chodzić defecta ludzkie) począł ieden z Nich Hetman wielki Litewski przeciwić się Nieboszczykowi Krolowi. OtwFDzieje 40.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPasW TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 09.05.2016
*TROP IIrzecz m, *TROPArzecz ż
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: lp Ms. tropie
Etymologia: <niem. Trupp; niem. Truppe>
Znaczenia:
»oddział«
Związki frazeologiczne: iść w tropie »iść zwartą grupą«: Idziemy tedy w tropie dwadziescia kilku ludzi rachuiąc. PasPam 156v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: iść w tropie:
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas