ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 17.08.2021
WCHODZIĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1624
Formy: bezok. wchodzić; ~ cz. ter. lp 3. os. wchodzi; ~ cz. prze. lp m 1. os. -m wchodził; lm mos 3. os. wchodzili; ~ im. wsp. wchodząc; ~ nieos. cz. prze. wchodzono
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiDo świątnice pańskiej niewchodzono bez krwi; do onej wiecznej świątnice niebieskiej nikt niewnidzie jedno ten, który omoczył szatę swoję, i wybielił ją we krwi barankowej. BirkBaszaKoniec 260. Tym węzłem poćiechy Iego Mć. P. N. Obwiązáć sie Wm. M. M. P. rácżył z Domen y Fámilią zácną Przyiaźń: wchodząc: ktorą Ich Mć/ własną krwią ośwadcżáią. SpiżAkt Cv. Ztamtąd po święcie wielkanocném jechałem do Wilna na trybunał, ex quo deputatem byłem z Mińska; spodziewałem się być marszałkiem, alem laski ustąpił jp. Sapiezie wojewodzie brzeskiemu wielkiemu memu przyjacielowi, w co wchodzili książę imć kanclerz i jp. hetman. ZawiszaPam 158. Gdym wchodził niedawno do kaffenhauzu odezwał się nie daleko mnie siedzący do swoiego sąsiada; co to za człowiek? Monitor 27.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: wchodzić z kim, czym w paragon (sz. zm.) »porównywać się«: Tamte podarunki z tym wchodzic niemogą w Paragan [!]. PasPam 80v. Rowny Rownego Lubi w Paragon niewchodzi Z orłęm Puchacz bo w cieniach pasie się y rodzi. PasPam 269v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: w targ (wchodzić) »pertraktować, sprzeczać się (zwykle w sprawach finansowych), targować się«: Nusz wtarg że tu Mieszczanie chcą przyść ale sie boią. PasPam 169. Przbiezeli owi w prozbę w targ Stanęło na Złotych 600. PasPam 170v. Spodziewam się Zołdu o ktory z W MM Panią w targ w chodzić niechcę. PasPam 223v. ◆ wchodzić z tryumfem »wchodzić uroczyście jako zwycięzca«: Wchodził do Obozu z Tryumfem Niosąc Rozwinioną Chorągiew Nieprzyiacielską Y pedząc przed Sobą powiązanych więzniow Kupę. PasPam 92. ◆ wchodzić w traktat »zawierać umowę; tu przen. wstępować do zakonu«: Z Niebem dzis wchodzi w Traktat [...] y Zakonny Obieraiąc zywot Swoie Bogu konsekruie Panienstwo. PasPam 282.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WCHODZĄCY
im. przym. czyn.
Formy: lm B. nmos wchodzące
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiZásmuceni/ obádwá pádną ná koláná/ Postámi/ Modlitwami/ wołáiądo Páná: A by strászne widzenie wytłumáczyć ráczył Czemu/ żáby wchodzące ná zad/ brát on báczył? ŁączZwier C3v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorzy: SPas, PK