ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 05.12.2022
*WITANIE rzecz. n
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1659
Formy: lp M. witanie; D. wiatnia; B. witanie; N. wiatniem; Ms. witaniu; ~ lm M. wiatnia
Znaczenia:
»gest powitalny, ukłon«: Więc cudzoziemskich najpierwej sprobuje Sposobów, obóz skrytemi poniki I dużym wkoło okopem waruje, Aby pogaństwo myliło swe szyki, Gdy się zwyczajnym pochopem wparuje W te samołówki i gotowe wniki: Jakoż się stało, że nad swe mniemanie, Wziął nieprzyjaciel z nich dobre witanie. OdymWŻałKoniec 333. Ucieszony Cesarz takowém witaniem kazał szewcowi dać dziesięć tysięcy we złocie za onego kruka. PotWoj rkp XI v. Co ia iuz pamiętam odmienney co raz mody w sukniach, w czapkach [...] nawet w Czuprynach Gestach, w Stąpaniu y w witaniu. PasPam 79v. Pierwszy ich Klaszror w Paryżu na Przedmieściu S Germaná ná ulicy Riie Casete, Witanie Panien tych Zakonnych iest: Laudetur Sacro Sanctum et Augustissimum Sacramentum in perpetuum. ChmielAteny1755 I 1041.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WITAJĄCY
im. przym. czyn.
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiW zimie frukta rożne Albertus Magnus w Kolonii prezentował Wilhelmowi Cesarzowi, teste Kwiatkiewicz sub anno 1348. Tenże sam statuę lat 30. formował, S. Tomásza z Akwinu witaiącą; salve Thoma. ChmielAteny III 223.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]

WITANY
im. przym. bier.
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiPoiechał, prowadzony od Gabriela do Ierozolimskiego Kościoła, gdzie od Swiętych przy drzwiach witany z poleceniem się Modlitwom iego. ChmielAteny1755 I 1101.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK