Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

ASEKUROWAĆ SIĘ

czas. ndk
W TRAKCIE OPRACOWANIA
Notowanie w słownikach

Notowany w słownikach:
SW, SJP

Nienotowany w słownikach:
SStp, SXVI, Kn, T, L, SWil


Najwcześniejsze poświadczenie: 0
Formy gramatyczne
asekurować się  
lp 3. os. asekuruje się  
lp m 3. os. asekurował się  
ż 3. os. asekurowała się  
lm mos 3. os. asekurowali się  
asekurując się  
Znaczenia
1. »zobowiązywać się«
Rekcja: na co; w czym

  • – Kiedy Car Imc Posła swego [...] poszle otrzyma y drugą WXL do tychze Pakt pieczęc, na co y assekurować się gotowismy. CzartListy 36.
  • – Ow też assekuruje sie w szlacheckim słowie, Iż według sił, możności służyć białejgłowie Gotow za wszelkie łaski od niej wyświadczone. KorczWiz 90.
  • – Ichmpp litewscy także asekurowali się w izbie poselskiej manifestacyją uczynić, jako oni nie wiedzą i nie myślą de absoluto dominio w W. Ks. Litewskim. DiarSejm 107.
  • – Chmielnickiemu Starostwo Czehryńskie dane, który się assekurował na każdą potrzebę Rzeczypospolitey 40000 Kozaków dać. ŁubHist 88.
2. »upewniać się; zabezpieczać się«
Rekcja: czym

  • – Jm. pan koniuszy zsiadszy z konia chciał z nim [marszałkiem] konferować i podobno immunitate ecclesiastica asekurować się, ale szlachta [...] o włosek go nie zabiła. RelSapRzecz 193.
  • ~ Jest to tercyjowanie sprawą nielekkiej wagi, przeto potrzeba w tym subtelnie postępować, aby się mógł asekurować puszkarz i bez wątpienia dyskurować bezpiecznie, także dać sprawę i pokazać przymioty dobrych i złych sztuk dzielonych swemu krolowi. AquaPrax 94.