»człowiek niezadowolony z istniejącego stanu rzeczy, będący w opozycji, przeciwnik polityczny«
– Na co się odezwał Pan Gomoliński, Wielkopolski Poseł, że to są widome y wszystkim wiadome rzeczy, co Xiądz Primas publice nie po-ieden-kroć mówił, że [z Króla JoMci nie kontent], że abdikaciey potrzebuie, że wié siłę na Króla JoMci, w czym nie uczynił dosyć pactis conventis; wiadomo y to, co JmćPan Marszałek Wielki Koronny w resktypcie swoim trzy punkta podał Królowi JoMci, w których pacta conventa
praetenduie być naruszone: wiadome y inszych malcontentów przeciwko Panu mowy y zawziętości: y iuż po prostu trzeba nastąpić na onych, y declarować się przez konfederatią, kto chce przy Panu, a kto przeciwko Panu stawać. DiarSejm167227.
– Fremebat Popularitas [szemrało społeczeństwo] że go to fama uczyniła drugim po Arcybiskupie Malkontentem. PasPam241.
– Ci tez oktorych było to rozumięnie że są eiusdem spiritus [tego samego ducha] wy [bo] Panowie Malkontenci byli pro tunc [wtenczas] niektorzy u koła Generalnego [...] po uciekali do Namiotow. PasPam243v.
– Ustąp WSC Bracie do Swego Woiewodztwa y wypchnęli go [...] wiedzieli na niego że tez y on Malkontent. PasPam244.
– Ztał się zal na Sercu y okropność patrząc na owego rozsiekanca ci zas co się poczuwali bydz Malkontentami w puł obumarli od Strachu. PasPam244v.
– Uznali taką serć swoich Transfiguracyią ze się wszyscy z iego [króla Jana III] cieszyli Panowania [...] nie było tedy Malkontentow tak iako za Michała. PasPam248.
– [...] aby mu ieno wolno Vpomniec się y odrębać ma on Swoią Sumkę nalezytą co czynił, czynił, Z obligacyi nasżey: atak nic niewskurawszy malikontenci odiechali nazad. SapADiar21.
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
– Ktorych gdy Długosz Paedagogus Nominat Lwowski rigorosè tráktowáł, Krolowá malkontenta, á Krol aż názbyt był kontent mowiąc: Nie mogę wdźięcznieyszey słyszeć muzyki, iáko gdy słyszę płaczącego Syná, wybitego rozgą od Profesora. ChmielAteny II351.
– Henryk Károla Cesarza tylko apprehendował, słusznie się urażaiącego za swoię Ciotkę wzgardżoną Katarzynę; uważał, że y Poddani malkontenci będą, ieśliby tym rozwodem Dom Burgundyiski, z ktorym Hollenderskie Handle dawne, uraził. ChmielAteny IV89.