ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 18.10.2018
PODEJRZENIE rzecz. n
Warianty fonetyczne: PODEJRZANIE, PODEJŹRZENIE
Słowniki:
nie notują
Formy:
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiTen to tłumácz/ rozgniewawszy się ná oycá Correa/ bo mu był odiął iednę białągłowę/ ktorą on chował sobie z zgorszeniem inszych/ podał tákie podeyrzenie do ánimuszow Cárigow/ (z ktorymi miał wielkie stowárzyszenie/ y owszem był v nich w poważeniu) z strony postępkow onego oycá/ iż z prędká porwawszy się/ y roziadszy szalenie/ vstrzeláli go y towarzyszá iego strzałámi/ y ták zábit był. BotŁęczRel V 91. Co gdy vsłyszáłá służebnicá/ powiedźiáłá mátce iey/ że tám ma kogoś zsobą/ y rozmawia się z kimśi tá wászá Swięćicá/ y podáłá ią w podeyźrzenie do Mátki/ á że w ten czás kiedy szłá opowiedźieć oná wypuśćiłá od śiebie. OkolNiebo 33.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PKW TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 21.10.2018
*PODEJRZANIE II, PODEJRZENIE I rzecz. n
Warianty fonetyczne: PODEJŹRENIE
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1606-1608
Formy: lp Ms. podejrzaniu // poderzaniu
Znaczenia:
»posądzenie kogo o co«: Ksiąg żadnemu nie wolno czytać [...] inaczej byłby w podejrzaniu, że chce być mędrszem niż Wielki Kniaź. NiemPam 169. I są tak gorliwi swej fortuny, że i ten nawet, co ich uczynił, jest im w podejźreniu, i więcej jest w nich nienawiści przeciwko temu, co ich nie dorobił, niż kiedy by ich był nigdy nie myślał ludźmi robić. LubSArtDąb 196.
Związki frazeologiczne: być u kogoś w podejrzaniu »nie wzbudzać w kims zaufania«: Spytał potym coz tam za Towarzysz u krola Io MSCi był wpoderzaniu? [!] PasPam 172. ◆ mieć w podejrzaniu kogoś »nie ufać komuś, podejrzewać kogoś«: Izesmy z udania mieli w podeyrzaniu oddawie [oddawcę] Listu tego iako by miał iechac do Woyska W Xtwa Litewskiego od Woyska koronnego w związku zostaiącego. Iz iednak evidenter wywiodł się [...] tym chętniey go do Uprzeymosci Waszey odsyłamy. PasPam 151v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz podejrzenie.
Autor: PK


PODEJRZENIE patrz PODEJRZANIE


PODEJRZENIE I patrz PODEJRZANIE II


PODEJŹRZENIE patrz PODEJRZANIE