Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

ŁADNIE, ŁADNO

przysł.
W TRAKCIE OPRACOWANIA
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1654-1676
Formy gramatyczne
stopień równy
  ładnie
stopień wyższy
  ładniej
Znaczenia
1. »estetycznie, przyjemnie«
  • – Do krola Zołnierze wstępowali in vesto peregrina posroiwszy się ładnie Zupan z drelichu kontusz także z drelichu. Iubka z raytarskiego koletu.Sztywle z Niemieckiemi cholewami prawie do pasa. PasPam 79.
  • – Miałęm wyrostka Dzięgielowskiego co grał na skrzypcach y spiewał ładnie. PasPam 224.
2. »dokładnie, starannie«
  • – Podczaszance Rawskiey przywiozłęm w Podarunku trzewiki drewniane lipowe kupiłem na nie umyslnie w Poznaniu Pultynek Specyalny [...] I takto oddałęm zawielki rarytet Cum Facunda Oratione [z piękną mową] Pana Franciszka ołtarzewskiego Towarzysza y Samsiada mego ktory to wywiodł dosyc ładnie pierwey nizeli pokazał co tam iest intus [wewnątrz] w Bultynku [!] iako nigdy w Polszcze nie widany oddaie praesent. PasPam 80.
  • – Moja apteczka chybaby też, nie wiem, w całym mieście aby podobna druga tak pięknie, ładnie zordynowana się znalazła, do której sami z receptami ubiegają się doktorowie. W mojej aptece kto chce czego [...] wszytkiego dostanie. RychKazNad 228-339.
  • – Oto wziąć iaiec kilkanaście, osobno żołtki oddzielić y ie skłociwszy, wyley do pęcherza swiżego, czystego nie wielkiego, zawiąż, włoż wgorącą wodę, uwarz: wyimi zpęcherza, ładnie obierz, áby byłá owa massa okrągła: dopiero ią włoż w wielki pęcherz czysty swieży aby w posrodku niego wisiała ona Massa na niteczce, lub włosie, dopiero owe białki z iaiec wley w tenże pęcherz, z taką proporcyą, zeby owa massa zołtkowá w posrodku była tych białkow, dopiero zawiązać w garnek duzy, pełny ukropu włożyć, a raczey zawiesić nakiyku przez krysy garka położonym, aby się prosto pęcherz trzymał, ták warzyć, aż owe białki twarde się ugotuią, ugotowawszy, wym zpęcherza, day święcić na Wiélkanoc, wielką Gościowi uczynisz pociechę z tak wielkiego iaia. ChmielAteny III 508.
3. »łatwo«
  • – I tobie, Pietrze, pójdą rzeczy ładno, Choć cię zła chwała tknęła teraz w sadno. MorszAUtwKuk 119.
  • – Skoro przyszedłęm w Ludzki kray iuz mi wszystko szło ładniey y o podwody nie trudno y szukac ich nietrzeba bo tam ludzie wiedzą swoy zwyczay. PasPam 165.
  • – O Pannie Siła piszesz o Męznym Lwie mało Widzęia to zeć iakos Ładniey koncept idzie Niz o woięnnym Marsie pisac aczy przyidzie. PasPam 272v.