Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

PŁATKA

rzecz.
ż
Notowanie w słownikach

Notowany w słownikach:
L (XVII-XVIII), SWil, SW, SJP

Nienotowany w słownikach:
SStp, SXVI, Kn, T


Najwcześniejsze poświadczenie: 1688
Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
M.   płatka
B.   płatkę
Znaczenia
1.  karc.  »stawka w grze«
  • – Pierwej tego nie było. Teraz zwyczaj nowy, Że siedą z mężczyznami do kart białegłowy. Kądziel, krosienka, to ich była krotochwila, Nie znały pancerole, kinola, pamfila. Patrząc na jednę damę, ze dosyć gra szczerze, nie folgując tak maści, jako i kozerze, Co kto zadał, dodaje; przegra-li, nie gniewa; Wygra, z tego co przegrał, zwykle nie przedrwiewa: "Grałbym - rzekę - z Waszecią i bez świece śmiało." Aż ona: "Tak ja w nocy, by najwięcej stało, jako i we dnie dodać, co nie każda wdowa, Nie każda panna czyni, do wtenu gotowa". Więc że dość spora stała na talerzu płatka, nie czekając, idę precz od stołu, ostatka. PotMorKuk III 48.
2. »wygrana, zysk«
  • – Zeby nie przyszło znowu Pompeiusza Na pomoc wzywac; lecz ze ręczy Matka, Vpewniona wtym przez Kocceiusza, Ktory przenika gdzie pewna, gdzie płatka, I on nakoniec o zgodzie potusza. ChrośKon 386.
3.  przen.  »danina, haracz«
  • – Jakożkolwiek w tym targu Prusak się obłowi, Czy to wojska pożyczy, czy pokój umówi, A Polak nie wojując swoje państwo traci, czy kto wygrał, czy przegrał, on płatkę zapłaci. JarBerRzecz 181.
Odsyłacze