Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

HERETYCZKA

rzecz.
ż
Notowanie w słownikach

Notowany w słownikach:
SXVI, L (XVII), SWil, SW, SJP

Nienotowany w słownikach:
SStp, Kn, T

Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
M.   heretyczka
N.   heretyczką
Znaczenia
»kobieta heretyk«
  • – Herezye wásze ná mieyscá báłwochwalstw nástąpiły; cierpiał Bog báłwány/ cierpi y heretyki iáko widzę; ále wezmie czásu swego Iezábel heretyczká zapłáty swoie/ y zwámi/ ktorych wylęgłá/ nieszczęsne syny/ iesli się nie obaczycie/ y do kolei/ z ktoreyeście wypádli/ nie náwrocicie. BirkEgz 18.
  • – Aby się ślachtą uczynić, o tęm myśleli naspół z tęm Gutteteręm, lutrowie oba, i ta żona Januszowa heretyczką także. TrepNekLibDworz 463.
  • – W Przemysłkiey zięmi, kráwcy v ślachcicá w izbie stołowey robili około bárwy, á iź Pani haeretyczká byłá, gdy weszłá do rzemieślnikow przypátrzyć się rococie, grzmoty y błzskania [!] powstáną, kráwcy iako kátolicy poczną się żegnać. WisCzar 115.
  • – Potym powiedział, że ma niewątpliwe obiawienie od Ducha Bożego, że Antychryst przyszedł, y iuż iest między nami; którego, żal się Boże, nie heretyczka iaka, nie luterka, kalwinka albo żydówka, ale katoliczka dobra urodziła; a co naygorsza, że nietylko z kościoła katolickiego poszedł, ale też pod praetextem zmyśloney pobożności zasiadł wysokie mieysce w kościele Bożym. DiarSejm 54.
Odsyłacze