1.
w odniesieniu do miejsca
»pośrodku, pomiędzy, w otoczeniu kogoś lub czegoś«
– W pojśrzód izdebki wybudowane cztery stopnie w kwadrat, suknem czerwonem obite, na nich stołek, wszytek złotem okowany [...]. NiemPam43.
– VCzynisz też Płaszcz pod Nárámiennik wszystek z hyácyntu. A náwierzchu w pośrzod jego będzie rozpor: ktory rozpor obwiedziesz brámą plecioną w páncerzowy wzor/ áby się nie rozdzierał. BGWj28, 31-32.
– Alexander Dolpaci Nobilis flerentin[us] Ciuis Varsauien[sis] ktore[go] Nagrobek u S. Jana w Warszawie marmurowy stem napisem A. 1618 w posrzod Koscioła Herbow nie wyryto. TrepNekLib69.
– W ten czás przydzie z bąkiem Dudá W opiłego pośrod ludá A gdy w skrzypki zárzępolą Fraszká Orlánd z swą Wiolą. KochProżnLir191.
– Kiedy iuz wszyscy Woyskowi, y Radni, Do Pałacu się Krolewscy dworzanie, Iako mozebyc ziadą naygromadni, W posrod nich z więzniem Artaxias stanie [...]. PotSyl107.
– Wyspy powstały po to aby od iedney do drugiey części ziemi Zegluiący mieli w pośrod morża po drodze iak publiczne austerye Insuły. BystrzInfGeogr B3v.
– W pośrod delicyi, ktore miłość kryie, W swoich komorkach, z ktoremi się cacka, Y ktorym ADOLF, Kordyałem żyie, Kiedy go spyta, Bogini z nienácka, Powiedz kochány XIĄZĘ twoie zdánie, Ják dáwne ze mną trzymasz Pánowanie. DrużZbiór69.
2.
w odniesieniu do czasu
»pośrodku, w czasie trwania czegoś«
– [...] iezeli mi zli Nieprzyiaciele Ludgierda wzięli, tedy y iá z tego Muru wyskoczę, y poydę do niego Poydę przez miecze, przez groty, przez ognie, Y wposrzod nocy do swoiey pochodznie. OblJasGór62.
– Kiedy by się ta liga [hanzeatycka] własnie wszczeła wiedzieć nie mozna, niektorzy są tego zdania Ze wkrotce przed interregnum Za czasow Fryderyka Cesarza; Drudzy piszą Ze w posrzod interregni około Roku 1260. IntrHist227.
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1643
Formy gramatyczne
wpośród
||
wpojśrzód
Znaczenia
w odniesieniu do miejsca
»pośrodku«
– Widzę przy boku kaplicę, Wzwyż malowaną tablicę; Wpojśrzód krata przeźroczysta W ołtarzu jest, pozłocista [...]. JarzGośc49.
– Miejskie folwarki nagórze, Szpitalny swe role orze. Tak się rozciągnęły w dłużą, Przy samej wsi wolnie płużą. Wpośród mieszkają Kamieńscy, Od Ujazdowa Skurczyńscy [...]. JarzGośc77.
– Ta kuchnia wymurowana z cegły; w poszród piec piekarniany dobry, komin pod dach wywiedziony, gliną wylepiony, na wierzchu cegłami murowany. InwKal I525.