Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

ABSTYNENCJA

rzecz.
ż
Notowanie w słownikach

Notowany w słownikach:
SXVI, SW, SJP

Nienotowany w słownikach:
SStp, Kn, T, L, SWil

Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
M.   abstynencja
D.   abstynencji
N.   abstynencją
Ms.   abstynencji
Etymologia
łac. abstinentia
Znaczenia
1. »przestrzeganie surowej dyscypliny życia codziennego, umartwianie się; wstrzemięźliwość, zwłaszcza w jedzeniu i piciu«
  • – Ia się dziś przy tákich potráwách zabáwić mam wolą abstinentią. AndPiekBoh 8.
  • – W tymże kościele w grobie braci zakonu spoczywa pod wielkim ołtarzem ciało bł. Jakóba z Przyrowa, o którym w Fortecy polskiej pobożny investagator doczyta się. Ten błogosłąwiony honorifice na gradusach złożony leży, dziwnej za żywota abstynencyi; wstąpiwszy albowiem do zakonu canonicorum regularium de poenitencia przez 57 lat computando od uczynionej profesyi mięsa nie jadł, dyscyplinami ciało martwił, zimie w śniegu lecie w pokrzywach tarzając się, podczas ciężkich upałów na gorącem słońcu klękał, ostre paski na ciele przyrosłe nosił, straszną ofiarę mszy świętej z tak rzęsistemi odprawował łzami, że częstokroć mokry korporał do zakrystyi odnosił. PruszczKlejnTur 42.
  • – Pewne lekárstwo [na podagrę] Abstinencya, y drugie tákze Kontinencya. CompMed 391.
2. »unikanie nielegalnych dodatkowych dochodów, korzyści«
  • – Ażeby to wszystko exemplariter na swoich własnych osobach wyrazili i weryfikowali [urzędnicy], czym by niżsi do naśladowania [...] w wierności i szczerości oraz w abstynencyi od wszelkich obwencyi zakazanych zachęcani byc mogli. InsGór 1743 167.