Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

PEREGRYN

rzecz.
m
W TRAKCIE OPRACOWANIA
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1633
Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
M.   peregryn
B.   peregryna
liczba mnoga
M.   peregryni
D.   peregrynów
C.   peregrynom
B.   peregrynów
N.   peregrynem
Znaczenia
»pątnik, pielgrzym, wędrowiec«
  • – Nie widzieć jednak pierwej, gdy czas i pogoda, położenia wszytkiego w murze Carogroda i Pontu, i szczęśliwych dolin bosforowych, coś by na peregrynów poszło rzymskich owych. TwarSLegK 178.
  • – Roku 1606. Z Palestyny przyszedł peregryn Francuz do Bononijej, który miał mysz tak wielką jak zamorski piesek, a ta za nim chodziła i koty zagryzała. SzemTorBad 311.
  • – [...] teraz jest przymurowany klasztorek niewielki Ojców Dominikanów, w którym ich tylko kilka Xięży mieszka, tamże zaraz dla peregrinów oteleria porządna z pansią ale jako Xięża tak peregrini, ktokolwiek przyjeżdża tam na to miesce rybami a z masłem tylko traktują zawsze, i dla koni też są stajnie GawarDzien 113.
  • – A z osobna każdego peregrina, których się nigdy nie przminie na każdy dzień, powinni, choćby we stu osób przyjechał, podejmkować, trzy dni samego i konie, dadzą komory, łóżka każdemu białe i według religiej każdej, jako to różnych cudzoziemców tam ustawicznie bywa, lubo inakszej wiary kazego przyjmują i wszystek dostatek dają co potrzeba [...]. GawarDzien 122.
  • – [...] zaraz skoro się opowi peregrin jaki, iż przyszedł albo przyjechał dla widzenia miesca, którego przyjmując odbierają od niego broń i konia i o nic się frasować nie trzeba, a kiedy chce wyjeżdżać, wszystko pięknie wcale oddadzą, nawet choć się co zepsuje dadzą naprawić, nic nie potrzeba dać od tego. GawarDzien 123.
  • – Zamek ma też godność swoją i zalecenie do widzenia peregrinom, bo jest proporciej barzo pięknej i sumptu wielkiego, przy którem jest też ogród z drzewami rozmaitemi[...]. GawarDzien 51.
  • – Tu temi drogami siła pelegrinów chodzi do grobu S. Jakóba kędy znaczą sobie drogi: to jest kiedy który nie będąc wiadom drogi, ani się też spytać umie, tedy czynią kupki z kamienia na dzielących się drogach i tak już każdy nie może zbłądzić [...]. GawarDzien 87.