Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

*AWANS

rzecz.
m
Notowanie w słownikach

Notowany w słownikach:
L (XVIII), SWil, SW, SJP

Nienotowany w słownikach:
SStp, SXVI, Kn, T


Najwcześniejsze poświadczenie: 1655-1687
Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
D.   awansu
N.   awansem
Ms.   awansie
liczba mnoga
D.   awansów
N.   awansami
Etymologia
fr. avance
Znaczenia
1. »nadanie komu wyższej godności, danie wyższego stanowiska«
  • – Strony awansow i rozdawania pieczęci aby według dawnych praw rozdawane były. MarkZap 57.
  • – Nie wyraziwszy na dniu 15. odjazdu p. p. pisarza i regenta przemyskiego, w tym tu wyrażam, że srodze malkontenci odjechali, w deklaracji, że nie tylko w awansie, ale i przy tych się nie otrzymają funkcjach. RadziwHDiar 73.
  • – Przybył tu do mnie pan Czarniecki, młody brat pani stolnikowej mogilnickiej, już z chorążego generał adiutant w wojsku litewskim, w randze obersztlejtnańskiej, która mu barziej, bo młodemu, większy detryment jako szczęście przyniosła, z racji trudniejszego w cudzych nacjach, a honor przynoszącego barziej jak tu awansu. RadziwHDiar 74.
2. »wypłata pieniędzy z góry«
  • – Skarb koronny w prowenta swoje zwykłe dosyć ubogi, teraz zaś w tychże samych i kredycie cale upadły, prenumeratami i awansami znacznych sum obciążony, aby mógł powstać, długi zaciągnione bonifikować i przyść ad primaevos creditus na suplementowanie ustawicznych ekspens, na potrzeby i ekspedycyje publiczne J.K.M., p.m.m., życzy przeszkadzające impedimenta per rigores legum tollere, pomagające zaś remedia jako najdoskonalsze providere et circumscribere. PropKanRzecz 252.