Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

WMMP. I

skrót od
  WASZMOŚĆ MIŁOŚCIWY PAN
ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Warianty graficzne: WMMP. || W.M.M.P.
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1638
Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
lp M.   wmmp.
D.   w.m.m.p.
liczba mnoga
lm D.   wmmp.
B. uż. (n)osob.   wmmp.
Znaczenia
zwrot grzecznościowy hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • – Nawyższy do sercá Iego Mći stanu małżeńskiego kondycyą podał/ y drogę w Dom zacny W. M. M. P. zá znáiomośćią y cżęstym przebywániem náznácżył: bo ieśli Małżonká tylko od Bogá samego/ inácżey rzec nie możemy/ tylko że słusznie wprzod do wszlakiego vsługowánia/ zátym dospowinowácenia sie z zacnym Domem y Fámilia WM. Mćiwego P. przez nas przyiaćioł y sług swoich zmierza/ y ponieważ vsiłuie bydź wiernym przyiaćielem od Bogá/ znáć że nie tylko nie lekkomyślny áffekt młodośći / ale áni lekkomyślna żądza zápędza prośbę nászę do W. M. M. Páná/ ale włádza Wszechmocnego/ iáko nas iuż ták y serce Iego Mći do vbránia przyiaćieláw Domu Wm. M. Páná ordynowáłá. SpiżAkt A2v.
  • – Pamiętneć mi wprawdzie z-pierwszey funkcyey gdy mię ná nim osadziłá byłá laska i konfidencya bráterska WMMP. i Bráci/ z-ktorych iednych tu widzę/ i witam z-winną submisyą/ drugich nieprzybytych magna nomina veneror [...]. PisMów II 37.
  • – Ia wniosę miedzy WMMP. trzy sposoby/ oprocz Poborow/ ktorymibyśmy do pieniędzy przyść snádnie mogli. PisMów II 92.
  • – Jmp. wojewoda witebski dziś króla jm. chciał pożegnać, ale mu się jeszcze kazał zatrzymać mówiąc do niego: „niedawnoś wmmp. senatorem został, a już się przykrzy z nami“. SarPam 204.
Odsyłacze

WMMP. II

skrót od
  WASZMOŚĆ MIŁOŚCIWA PANI
ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1690-1696
Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
lp M.   wmmp.
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • – Jmp. kanclerzyna kor. wdowa wymówiła się na pokojach pańskich, że „gdyby to memu uczyniono, od godziny do godziny pewnie bym się dowiedziała”. Księżna jmp. marszałkowa odpowiedziała jejmci: „jeżelibyś wmmp. tego dokazała, pewnie byś za rok Polaków nie uspokoiła”. SarPam 151.
Odsyłacze