Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

UDAĆ

czas. dk
W TRAKCIE OPRACOWANIA
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy gramatyczne
czas przeszły
lp m 3. os.   udał
lm mos 3. os.   udali
nieosobowy czas przeszły
  udano
Znaczenia
»oszukać«
  • – Ci ktorzy to czynili że mię odgromić chcieli a ni mię widząc a ni mię znaiąc ale czynili to podobno Supponendo [przypuszczając] zem ten iest iako mię udano. To iest Poseł. PasPam 135-135v.
  • – Iako WSMSCi udano takie tez Musiał [król] miec porozumienie nieznaiąc ieszcze dotąd WSMSCi probitatem [zacności] y tak pocciwych [...] postępkow. PasPam 149av.
  • – Temu Co udał iuz się ta iego płochość nagrodziła kiedy pozbył łaski naszey y iuz iey nigdy restaurowac niemoze. PasPam 150.
  • Occasionem [przyczynę] ognia chłopi włozyli byli na karbownika ex invidi [z nienawiści] iako by miał ogięn zapuscic szukaiąc z [ś]wiatłęm wieprza swego. [...] nieprzyznał się bo był nie winien a zdraycy z nienawisci udali go. PasPam 257.
Podhasła

UDANY

im. przym. bier.

Formy gramatyczne
Najwcześniejsze poświadczenie:
1754
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • – Ten czy to żyd czy Poganin (co certiùs) widząc cud Resurrekcyi Pańskiey, uwierzył w Chrystusa, niedał się żydom skorrumpować, aby Cud zamilknął, o co persekwitowany, z dwiemá żołnierzami uszedł do Kappadocyi, tam opowiadáł Chrystusá, udany do Piłata, męczony, ścięty w Cezaryi mieście Káppádockim Roku 34. po Pańskim Narodzeniu. ChmielAteny III 174.

UDAŁY

im. przym. prze.

Formy gramatyczne
Najwcześniejsze poświadczenie:
1747-1756
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • – Na nocleg stanąłem w Łowiczu, rezydencji prymasowskiej, mil cztyry, gdzie w pałacu pyszna sala dłużna kwadratowa, mająca w sobie sztukę, że gdy kto w jednym gada kącie, w drugim go słychać. Lecz nieregularnie, z racji że nie jest kwadrat doskonały, przecie jednak przed niedoskonałym za regularny jest udałym. RadziwHDiar 117.