Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

UTRZYMYWAĆ, UTRZYMOWAĆ

czas. ndk
ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1755
Formy gramatyczne
bezokolicznik
  utrzymować
czas przeszły
lp n 3. os.   utrzymywało
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • ~ Jego porządne i spokoyne życie utrzymywało go tak przy zdrowiu, iakoby dopiero żyć począł. GelPrzyp 42.
  • ~ Ziemia cała powietrzną atmosferą zewsząd iest opasana; ieżeli tedy merkuryusza zawieszenie z ciężkości powietrza pochodzi; więc im wyższa będzie atmosfery kolumna tym wyższą á niższa niższą merkuryusza kolumnę powinnaby utrzymować. ChróśSFizyka 165.
Podhasła

UTRZYMYWANY, UTRZYMOWANY


im. przym. bier.

Formy gramatyczne
odmiana złożona
lp M. m   utrzymywany
lm M. mos   utrzymowani
Najwcześniejsze poświadczenie:
1743
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • – Obywatele miasteczek Wieliczki i Bochni, jako też i gruntów żupnych przy postanowieniu osady według dawnego zwyczaju przed innemi do niej mają być przypuszczeni, zgoła wszytek robotnik, ile tylko możności i sposobów znaleźć się może, utrzymywany być powinien i zawsze o tym sollicite przemyślać należy, jak by im wszytkim, według proporcyi liczby ich, od czasu do czasu do zarobku dopomagać et eo ipso sustentować ich można było. InsGór 1743 171.
  • – Stanowiska w podróży do Saksonii i stamtąd, kiedy jechał na Wrocław, to jedno było w Lubochni, drugie w Sokolnikach; kiedy na Poznań, to w Kleczowie; w których miejscach były pobudowane dla niego pałace i przy nich utrzymowani kosztem jego murgrabiowie, a po śmierci jego też pałace ze wszystkimi meblami dostały się posesorom dóbr, w których były zbudowane. KitPam 116.