Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

DYFAMOWAĆ

czas. dk/ndk
ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Warianty fonetyczne: DYFFAMOWAĆ, DYFAMOWAĆ
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1666
Formy gramatyczne
bezokolicznik
  dyffamować
czas przeszły
lp m 3. os.   dyfamował
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • ~ To grzech mi było pomiślić y chcieć ná powszechnego Chrześciáńskiego iśdź nieprzyiacielá Czy nie lepiey, y pobożniey, niż posyłáć do Porty Ottomáńskiey winszuiąc, że Wárásdyn wzięty, niż smucić się gdy Pan Bog Chrześciánom dał zwycięstwo, niż Pásquilámi y vrągániem Pekoy [!] Cesárzá Iego Mości z Turki vczyniony diffámowáć. LubJMan 131.
  • ~ W sobotę przeszłą w nocy Francuza mr de Nalouill z karety ludzie subordynowani wywlekłszy ze dwieście kijów onemu potężnie dali: kto i za co, dotychczas nie wiedzą. Dociekli przecie, za co, bo o ludziach rad gadał i onych dyfamował. SarPam 151.
Podhasła

DYFAMUJĄCY

im. przym. czyn.

Formy gramatyczne
lp M. m   dyfamujący
Najwcześniejsze poświadczenie:
1754-1770
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • – Uważyć potrzeba ten punkt, jaka tu dla księcia kanclerza niesprawiedliwa i parcjalna jest ochrona, że lubo książę kanclerz sam był principaliter od nas pozwany, jako nas dyfamujący, jako babę kalumniatorkę u siebie konserwujący i oną kupujący, a Witanowscy tylko byli jako complices zapozwani i dla łatwiejszego przywołania aktoratu z regestru incarceratorum codziennie wołanym być mogącego (w który regester ministra status wpisywać nie można było) dołożeni, jednak inna cum complicibus et minus accusatis et quidem gravior, a inna z księciem kanclerzem, samym pryncypałem, a ta lentior et favorabilior wpisana jest w ten manifest sentencja. MatDiar 618.