Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

WALAĆ

czas. ndk
ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1694
Formy gramatyczne
bezokolicznik
  walać
czas teraźniejszy
lp 1. os.   walam
3. os.   wala
lm 3. os.   walają
czas przeszły
lp m 3. os.   walał
ż 3. os.   walała
n 3. os.   walało
lm nmos 3. os.   walały
imiesłów współczesny
  walając
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • ~ Owszem iáko smiesz ná grzech śmiertelny pozwáláć, W ktorym, iák wieprz w cuchnącym błoćie się chcesz wálać; Iákbyś tego nie wiedźiáł/ że nieprzyiáćiele Zprzysięgli dusz nászych to sobie zá wesele Wielkie/ y tryumf máią/ gdy na grzeszącego Pátrzą cżłeká mándátem Bożym gárdzącego/ To náywiększá ućiechá/ to ich ukochánie/ Gdy cżłowiek Stworcy swego depce ṕrzykazánie. BesKuligHer 56.
  • ~ Dánoć przyczynę; y dobrześ był mśćiwy: Ze kárk Ægystus zronił niewstydliwy; I krwią w ktorey się twoy wprzod Oćiec walał, Też gábinety, też podwoie zálał. OvChrośRoz 105.
  • ~ Ubogi stoły wala kredką, a bogaci Złotem, Srebręm, Miedzią. ChmielAteny1755 I 155.
  • ~ [Zagadka:] Proch iestem, a nie ziemia, przy mnie się poznaią; Ia sprawuię, że iedni drugim sto lat daią. Łzy czásem wyprowadzam, od chorob wyzwalam, Iedna mię rzecz nie lubi; bo ią zbytnie walam. Znaczy się Tabaka u wszystkich in usu, sama chustka iey nie lubi. ChmielAteny1755 I 1202.
  • ~ CZás nalepszy do kopánia tych Kozłkow iest pod Ieśień. A z źiemie ochędożone/ máią być w ćieniu suszone/ przestrzegáiąc tego w suszeniu/ żeby kotowie y kotki ich nie dochodźiły/ ktore się bárzo rády po nim trą y waláią śliniąc go: Tákowy nie iest dobry/ áni bespieczny do lekarstw. SyrZiel 51.
Podhasła

WALAJĄCY

im. przym. czyn.

Formy gramatyczne
lp M. n   walające
D. ż   walającej
lm Ms.   walających
Najwcześniejsze poświadczenie:
1754
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • – Wolałby assekuruię S. Ian przy swoich Relikwiach, Rękach, Piszczelach, Głowie, popiołach, cuda cżynić, iako y cżyni, niżeli przy tych głowkach (supposito) przez niego rozrzuconych w ziemi się walaiących; alboby wolał ich komu wiele nasypać do worka, do szkatuły; pewnieby nie ieden głowę mu skłonił swoią, na podziękowanie za te głowki. ChmielAteny III 48.
  • – Znaczy Błoto wszelką rzecz walaiące, od ktorego Kalisz Miasto zowie się. ChmielAteny1755 I 1204.