Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

WP

skrót od
  WASZMOŚĆ PAN
ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Warianty graficzne: WP || WP.
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1677-1678
Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
lp M.   wp
D.   wpa
W.   wp.
liczba mnoga
lm N.   wpmi
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • Tandem tedy tadiosus odebrałem Pisanie wPa de data 12 Maji z Belwederu na ktore brevibus wmPa przy zwykłey moiey respondendo, powolności proszę wielie abym częzszą Sciendorum de Nostro Statu mogł coronam od wmc Pa notą, ei iam teraz na dwoch zturbowany, ile cum hoc gente Rozgoworach subtrako nieco Calamum referuiąc Się na kopią Listu do krola Jmc fusius Pisanego, z ktorego totum parce naszey patetis wmc Panu robur, oczym ulteriori priora non disputando protractione zostaie etc ut Sup Post Scriptum. CzartListy 185.
  • – z Razu nie zdało mi się na Skrypt WMMPana odpisac, generoso Silentiõ chcąc ulcisci nie słuszne Scommata, ale abym nie dał magnitati tripudia, y iakowego rozumienia krotko odzywam się dziwuiąc się bardzo nie dyskretney WMM Pana Literze, tykasz WP indirecte illibatam Jidem ktory zawsze J K Mśc doznawał po mnie, y więcey nizeli po WMP[an]a Zyczliwosci doznawac statecznie będzie, ktoremu wiem dobrze ze się bardziey rectitudo animi, nizeli Hypocrisis podoba [...]. RzewKor 5.
  • – Będąc in unin felicitatis Vitae meae w Domu Xcia Jmci Wwdy Krakowskiego przypominam się łasce WMMP[an]a na Dobrodzię, y upominam się responsu na moy list, ktory miałem honor pisać do WMMP[an]a w Interessie Syna mego z Jhss WPmi Potockiemi. RzewKor 27.
  • – Mam WP. za tę łaskę nieskończoną obligacyą. AkDziec 27.
Odsyłacze