Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

GĄDEK

rzecz.
m
W TRAKCIE OPRACOWANIA
Warianty fonetyczne: GĄDEK, GĘDEK
Notowanie w słownikach

Notowany w słownikach:
SXVI (gędek), L (gądek; bez cyt.), SWil (gądek), SW (gądek, gędek)

Nienotowany w słownikach:
SStp, Kn, T, SJP

Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
M.   gądek
W.   gądku
liczba mnoga
M.   gądkowie
D.   gędków
Znaczenia
»muzyk, grajek«
  • – Że tákie Capreolle będzie wypráwiáłá/ Jákie iey kolwiek skoczna Lutnia będzie gráłá. Ale niźli się oná rozbestwi/ Pánowie Co kto umie dokázuy/ niech Amphionowie Swoyskiego co zákrzykną: Lipkę dla początku Fortunnego mi zágray moy kochány gądku. MorszHRozkosz C.
  • – Dworu Hospodárskiego grandeca. Po przysionkách okropni drábántowie stali/ Z kąd ná gorę do iasney podá się wschod Sali: Gdzie gędków Hospodarskie melodyą nową Foiary/ y niewdzięczne Dzingc się ozową [...]. TwarSLegK 41.
  • – [tedy takowy podatek do poborów przydajemy] Muzykowie, gądkowie, skrzypkowie, dudowie po gr 15. AktaKrak III 36.
  • – Luźni ludzie, hultaje utriusque sexus nie służący, tylko się na najem i robotę najmujący, po gr 12. Muzykowie, gądkowie etc. po zł 1. AktaKrak III 37.
  • – Napijem się poczciwej, gospodarzu, wodki - Niech nadstawi piwnice wodka i ten gądek. A wody nam nie daj pić; idzie o żołądek. PotFraszBrück II 211.
  • – [...] gdy w piersiach wsiadanego śmiertelny gra gądek, ręka drży, zgasił kuchnią niestrawny żołądek Gdy zwierzchnie i zewnętrzne zmysły swą moc tracą śmieją się na Parnesie, na mą patrząc pracę. PotMorKuk III 290.