Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

NIEPRAWDA

rzecz.
ż
ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1627
Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
M.   nieprawda
C.   nieprawdzie
B.   nieprawdę
N.   nieprawdą
Ms.   nieprawdzie
liczba mnoga
M.   nieprawdy
C.   nieprawdom
B.   nieprawdy
Znaczenia
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
  • – Skoro ci łotrowie przy Porcie Tureckiej tak Wielkiego Posła zoczyli, o jako się rozsierdzili, potwarzy, nieprawdy w uszy Wezérskie co dzień, co godzina, przez swoje posły nalewali, ogień mieczem kłóli, aby się w trzebieńcu onym żarzył im dalej tym więcej. BirkZbarKoniec 234.
  • – Odpuść/ miłośniku prawdy BOże moy/ wszytkim nieprawdom i nieprawdźiwośćiom moim/ odpuść wszytkim boiáźliwośćiom/ gnusnośćiom/ nikczemnośćiom moim/ odpuść wszytkim obłudnośćiom/ niesczerośćiom/ odmiennośćiom/ i niestátecznośćiom moim; [...] DrużbDroga 187.
  • – Sprzeczna żona, w swoich się przeklinając swarach: „Bodajem — prawi — męża widziała na marach, Jeżeli to nieprawda” — choć widomie kłama. PotFrasz1Kuk II 64.
  • – Lubo w tymże manifeście są te oczywiste i wszystkim wiadome fałsze i nieprawdy, że oprócz kreski Smogorzewskiego, deputata wołkowyskiego, przyjaciela księcia kanclerza, jako różniącej się od innych przyjaciół kanclerskich na boku zapisanej, pluralitas na naszą stronę prawdziwa, aktualna i rzetelna była. MatDiar 613.
Związki frazeologiczne

  • nieprawdą się bawić: