Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

INSTYGAROR

rzecz.
m
W TRAKCIE OPRACOWANIA
Notowanie w słownikach
Słowniki nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1621-1629
Formy gramatyczne
liczba pojedyncza
M.   instygator
D.   instygatora
C.   instygatorowi
N.   instygatorem
liczba mnoga
D.   instygatorów
N.   instygatorami
Etymologia
łac. instigator
Znaczenia
»urzędnik dochodzący krzywd wyrządzonych krajowi, oskarżyciel«
  • – Odebrałem list od JP Kulikowskiego Instygatora W X L go z Wielkim podziwieniem Zem się wpisał z nim O Folwark moy Dziedziczny Nowosiołki ktory sobie apropriował niesłusznie. SapANot 247.
  • – Ichm. Panowie posłowie mają się o to [zakaz kupowania wina za granicą] starać [...] ażeby o to czynił instygator ex delatione administratora składnego winnego w trybunale inter causas fisci. AktaKrak II/1 215.
  • – Posłowali tedy pro tunc [wtenczas] Adam Nowomieyski Vices Instygator koronny y Anzelm Piekarski Czesnik Rawski. PasPam 215-215v.
  • – To we mnie umartwili Woiewoda z Wice Instygatorem koronnym powiedaiąc ze to accessus do wyszszych Honorow ktore mi w Woiewodztwie obiecowali [...] bylem tylko nie Alienował się od nich. PasPam 219v.
  • – Toż sam arcykat albo arcykapłan [Kajfasz], z lekka: „Widzicie tego – rzecze – przed sobą człowieka, [Chrystusa] Bluźniercę, zwodziciela, matacza; co gorzej, Który zakon Mojżeszów niechybnie przetworzy Na swe wymysły, jeśli jego bałamutnie Dzień dzisiejszy za waszem sądem, łba nie utnie, Jakom ja zawsze radził, tak i teraz radzę, Dlatego poimawszy przed was go prowadzę; Ale że są świadkowie, ani sędzią skorem, Ani mi też należy być instygatorem. PotZacKuk I 566.
  • – Armasz wielki, do jego dyrakcyjej [!] należą tuje, albo buńczuki tureckie [...] On z dekretów i śmierć egzekwuje, dlatego słusznie może się nazywać po polsku instygator. CosHistCzam 301.
  • – Mają się o to pp. Posłowie starać aby constitutione publica zawarta była droga instygatorowi koronnemu i komukolwiek, który [by] [...] chciał akty komisarskie wedle prawa uczynione [...] labafektować i wzniżać z założeniem peny piąciu set grzywien. LaudaWisz I, 270.
  • – Co się zaś tycze adiudykat, grzywien, Ziemstwa, Kancellaryi, Regentów, Patronów, Instygatorów, te wszytkie tymże prawem y porządkiem, iako iest w Prowincyi Wielko - Polskiey opisany, y w Lublinie sprawowane y utrzymane mieć chcemy. VolLeg VI 221.
Przenośnie
  • Te pracowite ubogich Ziemianinow [plony] y wyssana Substancyia uznasz iakiemić na Sądzie strasznym staną się Instygatorami.PasPam 193