Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż

*ZRABOWANIE

rzecz.
n
W TRAKCIE OPRACOWANIA
Notowanie w słownikach

Notowany w słownikach:
SWil, SW, SJP

Nienotowany w słownikach:
SStp, SXVI (?), Kn, T, L


Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy gramatyczne
lp D. zrabowania  
B. zrabowanie  
Ms. zrabowaniu  
Znaczenia
»okradzenie«
  • – Cesarscy uprzedzili naszych do Zrabowania ich Obozu bo nasi prima fronte potykaiąc się iuz prosequowali mszcząc się Czwartkowey konfuzyiey y krwie Braci swoich iuz się nie oglądali na rabunki alec y Niemcy nietak się obrali iak pod Wiednięm. PasPam 266v.
  • – A tak Polacy ostali się na swej kwaterze wcale i już Szwedzi nie mogąc ich spędzić, poddali się na dyskrecyją, którym pewnie by było nie dano parolu, gdyby nie księżna miała na się respekt dla samego onej zrabowania. ŁośPam 82-83.
  • – O zrabowaniu dworku p. Czerskiey, nie wie. AktaMusz 68.
  • – Ten punkt służył tylko inter incolas reipublicae, a o saskich swywolach i excessach ani wzmianki uczyniono, jako to: a zabraniu skarbów i różnych depozytów przez saska licencya na Wiśniczu staroście sandomirskiem, w Zamościu wojewodzie bełskiemu i inszym wielom na różnych miejscach, o zrabowanie pułkownika Karczewskiego, tudzież rabunek miasta Zamościa, o popalenie miast i wsi różnym, a osobliwie pisarzowi koronnemu i inszym, o których czytaj wyżéj którym tylko za to na 5 lat owe spalone dobra od podatków uwolniono; o niezliczone pustoszenia i rabunki dworów w wielu miejscach szlacheckich, żadnéj satysfakcyi nie uczyniono. OtwEDziejeCzech 313.