1.
»człowiek żyjący na drugiej stronie kuli ziemskiej; odmieniec«
– Między końcami pendykułów i równością od horyzontu są te linije VX, które są pod nogami antypodów, a z horyzontem idą równo. AquaPrax172.
– Ieszcze swiecieł [Febus, słońce] pod ziemią: kędy Antipodzi Narod Człeczy: piętami w nasze pięty godzi. PotWoj173.
– Pokazałeś [o stolniku Kłokockim] to przy Kamemetmecie, Na szumnym, ktory dałeś mu bankiecie, że wielki Mogol, ba i antipody Miałyby swoje u ciebie wygody. MorszZWierszeWir I504.
– Raz nam świeci [słońce] drugi kroć zaś Antypodom. DamKuligKról200.
– Na ospałego we dnie. W nocy czujesz, we dnie spisz, a to co za zgoda? Nie jesteś ty naszyniec, ale antypoda. ZbierDrużWir I34.
– Czemu lubo Antypodowie [...] alboli same rzeki y morza około ziemi krążące, w Niebo nie spadaią. BystrzInfGeogr A1v.
– ANTIPODES [...] ANTYPODY, ci co nogi maią do nas obrocone ktorzy nogami do nas chodzą pod połokrągiem świata na ktorym my zostaiemy. DanKolaDykI, 106.
2.
w lm, wyjątkowo w lp
»druga strona kuli ziemskiej; krańce świata«
– Wtesz y ty rozsypiesz się Prochy Bo zes Człekiem Cesarzu, chocbys Antipody W ręku miał wzdy smiertelney, nie uydziesz przygody. PotWoj66.
– Phebus ku Antypodom zapad w swey karocy. DrobOpow28.
– Bracia się weselą [...] miło przebywszy złe chwile, iakby naserce plastr przywinął miodu, ZaOycem iadą y do Antipodu. PotSyl112-113.
– Pokazany idąc w gorę Tytan złoty Od ciemnych Antypodow. DamKuligKról131.
– Słonce [...] w podziemne Antypody spieszy. OvChrośRoz399.
– Iákże máią Prowincye pod swoim Znakiem leżeć? gdy naprzykład Polska pod Marsa znakiem pierwszym zostáiąca według simpatyi ná swoim mieyscu iest localiter, á ten że sam znak będźie w Antipodách? DuńKal L1v.