– Mieszczanie krakowscy na spólnych z Kleparzany paszach "błonie" nazwanych niemało domów osadzili. AktaKrak II/1219.
– Radzą po zielonych się błoniach Morawach y ogrodach przechadzać aby [...] Wiatr południowy pochmurne alom mgły rospędzał. HerbOr538.
– Kiedy sobótkę, jako zwyczaj niesie, Zapalicie na błoniu równym lub przy lesie, Dajcie mi dobre słowo, wspomnijcie mię mile, Pamiętając na moje przeszłe krotofile. ZimBSiel134.
– Władysław się tesz ruszy ode Zwanca Po szerokiemswe szyki rozpostarszy błoniu. PotWoj88.
– Wyiezdza [królewicz] tedy stroyno, w tym, gdy ná szeroki Błoń wyiedzie, wesołe obaczy widoki. DamKuligKról28.
– Eustáchiusz zważywszy zdáleka Piękne przy rzece trawy y rowniny Y przeźroczyste na dłuż y w szerz błonia W one zátoczył oboz swoy ustronia. ChrośZbiór X3.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe
szczere błonie || szczery błoń:
– KOLEBKA JEZUSOWA Na gościńcu ejiptowym, Przy Betlejem Dawidowym, W bok przedmieścia, na ustroniu, Stoi szopa w szczerym błoniu. [...] Od starości w ziemię wległa, Tam przeczysta Panna zległa. TwarKKolOkoń323.
– Dusze ulubione, Żyjcie za mnie [...] Ja, choć od was odejdę, w elizyjskie błonie, I tam kwiatki na wasze przątać będę skronie. ZimSRoks5.
Przenośnie
Często na swym łonie prezentujesz [Plutonie] żeglarzom marmurowe błonie, a jak [...] z szyprami na okręt Fawonijusz wsiada, [...] zaraz cale burzliwe wkoło okręt otaczają fale.HugLacPrag58
– [podpis pod listem] Kr. Opalenski W-da Poznan[ski] Da[tum] W Błoniu 6 Iuly 1645. OpalKListy195.
– Wczora w dzień Bożego Wstąpienia/ wiechał do Wárszáwy ż Błoniá (gdzie się ná ten wiazd gotował trzy dni) Senator y Poseł Extra-Ordynaryiny Korony Szwedzkiey. MerkPol228.