Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż
PyVarZebrFil 1763 wydanie wtórne
Zebranie polityczne ...
Odnotowano 5 cytatów z tego źródła
– Nierzadkie już ani próżne mowy, albo bałamutne o nieprzytomnych bajki, lecz za podaniem nowych codzienne okoliczności, byłyby obfite i wesołe żarty albo rozumne i zgodne opowiadanie o całości Rzeczypospolitej i narodu chwale. PyVarZebrFil 501.
patrz: BAŁAMUTNY
– Częściej oraz na widoki zbiegając się w łagodniejszych rozmów społeczności, pośpieszniej i łatwiej dla dobra Rzeczypospolitej odwrócone ukoiły by się umysły i jużby niekłamliwych usług pozorem, ale prawdziwym przyjaźni węzłem między sobą jednoczyli by się. PyVarZebrFil 501.
– ...liczniejsze w powiatach powysuszać kazaliby bagna, a drzewa po pustych i próżnych miejscach pozasadzać. PyVarZebrFil 502.
– Tak tedy trzy owe pospolitej władzy kształty i potomne obrazy porządkiem przejdziemy, aby teraźniejszych rzeczy stan lepiej dał się poznać, a pod królewskiego majestatu jasnością i pompą najwolniejszą odkryliśmy rzeczypospolitą. PyVarZebrFil 606.
– [...] owa konfederacja na sejmie roku 1717 nie uważając na wolne nie pozwalam na wszystkie części dobra pospolitego niemniej wzgląd mając, jako ku zachowaniu prawdziwej wolności, na nowo ze tak rzekę ugruntowałaby naród i nad inne uczyniłaby daleko szczęśliwszy. PyVarZebrFil 502.