Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż
MorszZWybór 1658-1680 wydanie wtórne
Wybór Wierszy ...

Odnotowano 31 cytatów z tego źródła
– Patrza zazdrosny świat i zadumiały? I zimna północ, i kraje australne [na czyny Polaków]. MorszZWybór 258.
patrz: AUSTRALNY
– A ten, co na wiatr ślepym bełtem bije, Pewnie tu tego serca nie prz(e)szyje; JEZU najsłodszy, JEZU - ma miłości Do Ciebie strzały rzucam mych żądości. MorszZWybór 341.
patrz: BELT, BEŁT, BEŁT
– Oj, nuże, nuże, nieboże pęcaku, Niejednegoś rąk nabawił bolaku; Czy nie lepiejże poczynać powoli? Niewiele zrobi, kogo ręka boli. MorszZWybór 506.
patrz: BOLAK, BOLAK, BOLUK
– W tej małej niemowiątko trumience schowano, Dusza się Abramowi dostała na łono, Na ktorym ją do tego czasu dopiastuje, Kiedy Pan wybawienie swym wiernym zgotuje. MorszZWybór 427.
– Jeżeli-ć w polu tak stawać będziecie Jako w Warszawie, w twoim kabarecie, Zlęknie się Wiaźma, pono i w stolicy Pobledną z strachu zdradliwi zmiennicy. MorszZWybór 20.
– Skowronka w polu, słowika w majaku, Gołąbka w domu usłyszysz gruchanie, Tu nic, tylko dział ogromnych strzelanie. MorszZWybór 67.
patrz: GRUCHANIE
– A ten, co na wiatr ślepym bełtem bije, Pewnie tu tego serca nie prz(e)szyje; JEZU najsłodszy, JEZU - ma miłości Do Ciebie strzały rzucam mych żądości. MorszZWybór 341.
patrz: JEZUS
– [...] złote sceptrum ziemskiego Jowisza Po strasznych burzach świat polski ucisza. MorszZWybór 351.
patrz: JOWISZ
– Choć cię też z ciężkim uprowadzą razem Zadanym kulą lub bystrym żelazem, Będziesz kaleczał, będziesz nieszczęśliwy Chodził trup żywy. MorszZWybór 112.
– Wdzięczna lilijko, jakżeś prędko zwiędła? Jak prędko dni twych zła Parka doprzędła? MorszZWybór 256.
patrz: LILIJKA
– Jelonek w lesie, zajączek w chrośniaku, Owieczka się zaś na łączce paść woli, My tu siedziemy, ach, aż serce boli. MorszZWybór 58.
patrz: ŁĄCZKA
– DO IMCI PANNY PODSKARBIANKI KORONNY, KIEDY SZŁA ZA IMCI PANA BIELIŃSKIEGO, WOJEWODZICA MARBURSKIEGO MorszZWybór 348.
patrz: MARBURSKI
– Prawda, żeśmy krew, ciało, a wielkie przykłady Mamy w Panu i w świętych Jego, gdy zakłady Męczenniczych widzieli koron, że zemdlone Duchy ich aż od Ciebie były posilone. MorszZWybór 177.
– Ale co ma być duży, gdy żabie frykasy, Ślimaki i ostrygi jada, co w te czasy Fałszywa (o, sromoto!) żądza wymyśliła, ża co by starożytność zacna się wstydziła. MorszZWybór 234.
– Lepiej mnichem być, na drewnianej trepce Chodzić i siedząc w paciepnej izdebce Przestać na żurze i na suchej rzepce. MorszZWybór 36.
patrz: PACIEPNY
– Wolisz na koniu niźli na parepce I lepszy jeden wieniec niż dwa czepce. MorszZWybór 37.
patrz: PAREPKA
– Płacz na to rzewnie, że złośliwa Parka, Niedociekłego nie patrząc zegarka, Tę nitkę, którą dłużej snować miała, Prędko urwała! MorszZWybór 240-241.
patrz: PARKA
– A mnie srogi żal, choć we śnie przeniknie; Smutne się pocą chociaż przez sen oczy, A serce ranią, ledwo nie wyskoczy, MorszZWybór 255.
– Patrzcież na tego zdrajcę, jak poszalbierował Kostkę, jak ją podłubał, jak w nię naspiżował Srebra żywego. MorszZWybór 26.
patrz: PODŁUBAĆ
– Nie taka bieda chlopu głowe klekce, Gdy młode łamie do zagona cielce, A potym, siadszy w dymie na nalepce, Po takiej pracy kęs juchy połepce. MorszZWybór 36.
patrz: POŁEPTAĆ
– Który choć połyskaniem był Twej wiecznej chwały, Choć przed nim Niebo, ziemia i przepaści drżały, Dla cudownej cudownej narodu ludzkiego miłości Niepojęte rozumem ponosił ciężkości. MorszZWybór 176.
– Ta pani, która koniecznie cię mieć chce I twoje myśli ustawicznie łechce, Boje się, że cię po chwili nąbechce, Kiedy to co raz — podobna przylepce — Pieszczone słówka po cichutku szepce, Którymi twoje omamiła serce. MorszZWybór 35.
patrz: PRZYLEPKA
– Pomniąc tedy na dary konia skrzydlatego Wspomnicie i potomka jego Dropiatego, Który choć skrzydeł nie miał, ale jego biegi Takie były, że kiedy wypadł więc na śniegi Przyprószony, tak po nich rącze zbierał nogi, Że po sobie namniejszej nie zostawił drogi. MorszZWybór 49.
– Jeden [nos] jest właśnie kształtny i który natura Dobrze odlała, drugi bardziej do pazura Niż do nosa podobny, mały, zakrzywiony, Inszy trochę przysporszy, wisi pochylony I zagląda do gęby, gdzie jak indeks jaki Ukazuje godziny, drugi zasie taki Jako największy kilof. MorszZWybór 196.
– Psi bigos z kaparami na zimno robiony, Skok zajęczy z cebulą w oleju smażony, Z młodych żab galareta, z gąsienic sardele I w przystawce z saporem gorzkim żądła pszczele. MorszZWybór 268.
patrz: PSZCZELI
– „Nic to, dajcie karty, A na kogo inszego schowajcie te żarty”. „Ja pasz”. — „Ba, i ja, chociaż z trzema kozyrami”. „I ja, choć z dobrą szpilą, idę też za wami”. MorszZWybór 23.
– A ten, co na wiatr ślepym bełtem bije, Pewnie tu tego serca nie prz(e)szyje; JEZU najsłodszy, JEZU - ma miłości Do Ciebie strzały rzucam mych żądości. MorszZWybór 341.
– Klej z wiśni ciecze, żywica z świerczaku, Na starym dębie mchu porasta wiele, Na naszych ręku rodzą się bąbele. MorszZWybór 63.
patrz: ŚWIERCZAK
– Turczyn chocimskie, a ty na Krępaku Zbójeckie noty zanosisz świstaku, Nasze zaś pieśni tylko o pęcaku. MorszZWybór 64.
patrz: ŚWISTAK
– Nie płacz już i ty, wdowcze utrapiony, Wszak wiesz, że choć tej postradałeś żony, Która tysiące inszych przechodziła, Śmiertelna była! MorszZWybór 247.
patrz: WDOWIEC
– Niechaj się jednak Twej poddaj ę woli, Mając nadzieję żywą w krwawej męce Zbawicielowej, że po prawej ręce Jego się — da Bóg! — z radością ujrzemy I do mieszkania tego dostaniemy, Które nam Tenże, co w niebie króluje, I wszytkim, co mu dufają, gotuje. MorszZWybór 257.