ELEKTRONICZNY SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO XVII I XVIII WIEKU
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż
InwKal II 1751-1775 wydanie wtórne
Inwentarze dóbr szlacheckich powiatu kaliskiego. T. 2. Z lat 1751-1775
Odnotowano 123
cytatów
z tego źródła
– I wszedłszy do sieni, przyszliśmy do pierwszej izby, w której drzwi tesarską robotą stare, z zawiasami 2 i klamką żelazną, u wierzchu haczyk. InwKal II52.
– Z tego pokoiku drzwi do drugiego pokoiku z alkówką. Która alkówka z oknem jednym, reparacyi potrzebującym, nie obita. Z tej alkówki do pokoiku zasłona zielona, rasowa. InwKal II343.
– W polu 3 stawki puste, tylko jeden z nich ślamowany przed
lat 9 ku Wierzchowisku w pośrodku. Oboje zaś nie ślamowane. Babice u tych stawków niezgorsze, tylko ściany InwKal II328.
– W tej stodole 2 sąsieki alias półstodole żytem założone, pełne z jednej strony, z drugiej strony grochu w jednym sąsieku pod bląg, podle niego owsa wyżej nad bląg na łokieć. InwKal II24.
– W jednej ćwierci szoszowica, w drugiej ćwierci grochu trocha, po drugiej stronie do wpół ćwierci siana, w drugiej ćwierci pod bląg z 6 wasztów wiązanego owsa. InwKal II312.
– Z tej izby do sieni, gdzie browar jest. W niej kadzi 2, drybusek jeden, kociał do piwa, koszów 2, jeden nowy, drugi stary, korytek 3 i wszystkie statki do robienia piwa są niezłe.
InwKal II3.
– Dwojaki, w których mięska chałupników 2, to jest: Wawrzyn, w drugiej izbie Michał mały. Dach na tych dwojakach znacnej potrzebuje reparacyi. InwKal II335.
– Na którym tedy folwarczku znajduje się w pierwszym staju proso, w drugim owies, w trzecim i w czwartym tatarka. W drugim dziale w jarzynie także jednym stajem ode drogi przy płocie grochu składów 14, jęczmienia 9, lnu 4 wydziela i oddaje się. W polu zaś oźminnym żadnego się zboża nie odbiera, tylko dzialik pierwszy wedle gruszki, na którym żyto już sprzątnione. InwKal II105.
– W tymże pokoju stół okrągły, sukno na nim granatowe szyte włóczką, zwierciadło duże kryształowe całe, gablotka z galanteryjami, stolik pod nią na toczonych nogach. InwKal II153.
– Stajnia druga niewielka, z drzewa także rżniętego, w węgły stawiana, z 2 dymnikami, pod poszyciem, z wozownią na jednej stronie. Podle dali obory okoliste 3, graniate, z drzewa tartego, pod poszyciem, w węgły stawiane. InwKal II339.
– Konnotacyja ceny: talerzy cenowych 36, talerzy starych 10, półmisków złych 17, przystawków 3, półmisów 6, mis 6 z obręczą jedną, z tym co i w kuchni. Lij, kwar blaszanne, flasza od grzania pościeli cenowa, wojłok z olstrami karmazynowy.
InwKal II155.
– Do jednego bojowiska wrota z deszczek dartych osicowych, na biegunach, dobre, z kuną żelazną. Naprzeciwko tych drugie takoweż, bez kuny. InwKal II16.
– Od wrót z Kalisza do dworu jadąc, stodoła mała, wrota dobre z deszczek dartych, na biegunach, z kuną żelazną dobrą; drugie wrota na pole na wiciach, deszczkami staremi poprawne; ściany przyciesi z gruntu złe, podparte, tylko miejscem słupy podpierają i utrzymują. InwKal II15-16.
– Do jednego bojowiska wrota z deszczek dartych osicowych, na biegunach, dobre, z kuną żelazną. Naprzeciwko tych drugie takoweż, bez kuny. InwKal II16.
– Z tej alkówki do pokoiku zasłona zielona, rasowa. W którym obicie płócienne białe, z zielonym i czerwonym kolorami, z lisztewkami żółtemi. InwKal II343.
– Chrustów, łoziska bardzo wiele po polach zarosłych, łąkach i nad strugą za dworem; na błotach wielka zarośla różnym drzewem olszowym i chrustem. InwKal II18.
– Pszczelnik długi, pod tarcicami, niedawny, także łozowym chrustem ogrodzony i ozrzębiony, ale tylko w nim pszczół pniów 6 znajduje się. InwKal II345.
– Jakub Owczarek rzeczony półrolnik majkowski ma dzieci 3: Kaźmierza w roku jedenastym, Maryjannę w roku czwartym, Maryjannę w roku drugim, konia jednego, wołów 3 i to wszystko co i pierwszy. InwKal II216.
– Młyn szałowski ze wszystkim dobry, w którym młynarz kontraktowy daje czynszu na rok talerów bitych 8, kapłonów 6, jajec mendeli 3 i pogłówne; tłuki robi takie jak i drugi. InwKal II159.
– Na jednej stronie izba bez podłogi, słupkami pod pułap podciąganemi i ściany ryszpami popodpierane, popróchniałe, z kominem, o jednym oknie złym. InwKal II319.
– Regestr rzeczy ruchomych jmp. Ignacego Kowalskiego, surogatora wschowskiego, na gruncie pozostałych, spisany: 1) Skrzynia w żelazo oprawna z zamkiem dobrem. W tej skrzyni znajduje się kilom, czyli obicie stare. 2) Pawilon karmazynowy stary i bardzo zły. 3) Podogonia 2 rzemienne, na jednym cefa złocista stara, na drugim 3 sztuki złociste małe. InwKal II44.
– Posowa nad izbą jakakolwiek, ale polepienia nad nią żadnego nie masz. Zalewnego koryta nowego potrzeba, gdyż u tego głowy obydwie i spód zgniłe, tylko boki całe. InwKal II55.
– Czwarta chałupa, w której siedzi także półrolnik imieniem Mikołaj, ma dzieci 5. Miał wołów parę, koni parę; konie poniszczył, woła jednego przez niedbalstwo skaliczył i zdechł. InwKal II141.
– Przysionek przed piecami przy tejże kuchni spustoszony i końską mierzwą zawalony, zawiasy żelazne poodrywane, okna taflowe w ołów w izbie nowej czeladnej potłuczone jako i w spiżarniej, i w apteczce powybijane.
InwKal II261.
– Przy niej podwórze i ogrody poogradzane chrustem brzozowym, miejscami płoty złe, od sadu jednak w płatów 7, popodpierane bardzo, nisko grodzone i nie podogradzane, czyli pozdymowane. Także i ku stodole w płat 7, miejscami chrustem poprzeplatane. InwKal II87.
– Podłogi nie masz, tylko mierzwy kupa. Posowa zła, przejzdrzeć ją, popróchniała, ściany spróchniałe w bale, ale miejscami przy węgłach popuszczały. InwKal II7.
– To wszystko, jak upusty, porujnowane, tak i woda wypuszczona i ryby asserentibus hominibus sukcesorowie jmp. Kobierzyckiego powyławiali, nawet z jednej sadzawki cembrowanie prawie umyślnie powyrzucali.
InwKal II312.
– Także ozimina teraźniejszego roku: na folwarku nazwanym Zadębie znajduje się żyta zasianego zagonów wszerz 163, wdłuż miejscem półtorem staj, miejscem 3 stajami zasiane. InwKal II315.
– Także soli suchodniowej oddaje się beczka jedna jmp. regentowi i szynk przez niedziel 5 z wolnym przyrobieniem piwa w mielcuchu górzyńskim za oddaniem czego potrzeba. InwKal II39.
– Czółko aksamitne, czapeczki sypialne 2 stare, mankietek 2 starych, złych, muślinowych. Koszula z rękawami muślinowemi, kornet gazowy jeden z tążką, także starych 4. Ślarka biała, pudełeczka 2 w sieżkę robione, w których zauszniczki bisiorowe stare jedne. InwKal II84.
– Młyn na strudze. Pogródki reparacyi potrzebują, koło jedno z wszystkiemi rekwizytami jest dobre, drugie puste. Młynica, do której drzwi na biegonie; w tej młynicy skrzyń do mąki 2, śrótownica jedna. InwKal II186.
– Wincenty karczmarz ratuszny daje za toruńską drogę talerów bitych 3 lub też jedzie w nię, to nic nie powinien dać. Roli kwart 2 sieje, świętojankę bierze trzydziestą pierwszą beczkę, w żniwa robić powinien dni 24. InwKal II172.
– Wchodząc z altanki do dworu, drzwi podwoiste stare, ale dobre, na zawiasach żelaznych, deski u nich na ukos rżnięte, żelaznemi gwoździami poprzybijane tak wielkiemi, jak szynale, skoble 4, klamka drewniana. InwKal II73.
– Do chmielu, kapusty, rzepy wieczorami chodzić powinni i stróżą, jak z dawna, odbywać koleją. Do chust prania, sadzenia kapusty, pelenia, osypowania, wycinania, obierania, lechowania etc. bez zacięgu to wszystko zrobić powinni. InwKal II164.
– Do jednego bojowiska wrota z deszczek dartych osicowych, na biegunach, dobre, z kuną żelazną. Naprzeciwko tych drugie takoweż, bez kuny. InwKal II16.
– Od wrót z Kalisza do dworu jadąc, stodoła mała, wrota dobre z deszczek dartych, na biegunach, z kuną żelazną dobrą; drugie wrota na pole na wiciach, deszczkami staremi poprawne; ściany przyciesi z gruntu złe, podparte, tylko miejscem słupy podpierają i utrzymują. InwKal II15-16.