Pobieranie
PL EN
A
B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
Ó
P
R
S
Ś
T
U
V
W
X
Y
Z
Ź
Ż
InwKal II 1751-1775 wydanie wtórne
Inwentarze dóbr szlacheckich powiatu kaliskiego. T. 2. Z lat 1751-1775

Odnotowano 150 cytatów z tego źródła
– I wszedłszy do sieni, przyszliśmy do pierwszej izby, w której drzwi tesarską robotą stare, z zawiasami 2 i klamką żelazną, u wierzchu haczyk. InwKal II 52.
– W tym alkierzyku podłogi nie masz, a posowa wcale zgniła z podcięgiem na 2 słupach pod baleczkami. InwKal II 321.
– Z tego pokoiku drzwi do drugiego pokoiku z alkówką. Która alkówka z oknem jednym, reparacyi potrzebującym, nie obita. Z tej alkówki do pokoiku zasłona zielona, rasowa. InwKal II 343.
patrz: ALKÓWKA
– Na górze w izdebce strzelby, sztuk z janczarką 6, żelazo wilcze. InwKal II 153.
– W polu 3 stawki puste, tylko jeden z nich ślamowany przed lat 9 ku Wierzchowisku w pośrodku. Oboje zaś nie ślamowane. Babice u tych stawków niezgorsze, tylko ściany InwKal II 328.
patrz: BABICA
– Patynki fioletowe, jedwabiem wyszywane, fartuch kitajkowy, czarny, zły, kitajka różowa z becika, stara. InwKal II 84.
patrz: BECIK
– W tej stodole 2 sąsieki alias półstodole żytem założone, pełne z jednej strony, z drugiej strony grochu w jednym sąsieku pod bląg, podle niego owsa wyżej nad bląg na łokieć. InwKal II 24.
patrz: BLĄG
– W jednej ćwierci szoszowica, w drugiej ćwierci grochu trocha, po drugiej stronie do wpół ćwierci siana, w drugiej ćwierci pod bląg z 6 wasztów wiązanego owsa. InwKal II 312.
patrz: BLĄG
– Przy tym kominie budyneczek stary wciąż o 2 pokoikach bez sionki i wystawki. InwKal II 184.
patrz: BUDYNECZEK
– [...] z tego budyneczku jest po lewej stronie budynek, lamus nazwany, z wystawką, z bali sosnowych budowany. InwKal II 184.
patrz: BUDYNECZEK
– Na tym i w tym budyneczku, tak drzewo jako i dach, z gruntu jest wszystko złe. InwKal II 184.
patrz: BUDYNECZEK
– Do boru wolny wrąb tak na opał, jako i budynkową potrzebę pozwala się impp. Skrzypińskim. InwKal II 205.
patrz: BUDYNKOWY
– W lesie także, na łąkach, jest jeden stawek pusty, zarosły. Za którym idzie las, ku zachodowi i narożnikom Skrzebowy, Bieganina, Sobótki i Górzna ciągnący się, z gruntu wycięty, tak że już nie masz, co by było na potrzebę budynkową uciąć. InwKal II 310.
patrz: BUDYNKOWY
– Józef Taterka z Chmielnika półrolnik ma dzieci 4: Małgorzatę w roku siedemnastym, Kaźmierza w roku trzynastym, Rocha w roku dwunastym, Katarzynę w roku czwartym; koni 3, wołu jednego i to wszystko co i pierwszy pierwszy. InwKal II 219.
patrz: CHMIELNIK
– Chałupnicy: Janek Taterka z Chmielnika dzieci nie ma; żona jego cudza poddana. Michał Widawski cudzy poddany, o którego prawo zaczęte, żonę ma poddaną z Majkowa InwKal II 219.
patrz: CHMIELNIK
– Inwentarz zaś żaden nie znajduje się po śp. jmp. Andrzeju Kożuchowskim, cześnikowiczu wieluńskim, tylko jmp. Teofili z Gembartów Kożuchowskiej. 74 Majków, Chmielniki Classis prima Dworu połowa z tej strony od owczarni i stodół, to jest izba, pokój i reiteratka, tudzież kuchni i sieni połowa. InwKal II 215.
patrz: CHMIELNIK
– Kasper Dorocki zagrodnik z Chmielnika ma dzieci 2: Maryjannę w roku ósmym, Piotra w roku szóstym; krowę, świnię, siekierę i kosę. InwKal II 217.
patrz: CHMIELNIK
– Place 2 puste z ogrodami między Janem Kazubkiem i Janem Kuczą leżące, z których jeden z tę stronę od Jana Kuczy na 2 ogródki rozdzielony, jednak 10 lasek, obydwa mierząc, wynoszący, naprzeciw Zającowi huic classi adiungitur i plac teraz pusty na chmielniku po zbiegłym kowalu. InwKal II 220.
patrz: CHMIELNIK
– Chlew przy niej jeden stary, ściany w dylinie poprawy potrzebują, chlew drugi stary, zły, ściany złe, popodpierane. InwKal II 39.
– Wszytka przycieś zgnieła, w sieni ściana dylowana. InwKal II 18.
– Żelaza: siekier 2, toporów 2, piły ręczne 2, item piły do tarcia drzewa 2, klamry 4, świder tyblowy jeden, drugi łatny, kantak jeden, dłóto jedno i cieślica. InwKal II 319.
– Mącznica rozłupana do cna i spróchniała. InwKal II 104.
patrz: DO CNA
– Moździerz niewielki żelazny, liktarz cenowy niewielki, durszlak miedziany mały. InwKal II 49.
– Z tej izby do sieni, gdzie browar jest. W niej kadzi 2, drybusek jeden, kociał do piwa, koszów 2, jeden nowy, drugi stary, korytek 3 i wszystkie statki do robienia piwa są niezłe. InwKal II 3.
– Kadzie 2, drybusik jeden, beczek 10 do piwa i sądek jeden. InwKal II 317.
patrz: DRYBUSIK
– Drzwi w ty chałupie czworo na pałąkach z drzewnianym zamknięciem, okno dobre, nowe, z szkła prostego, w drewno oprawne. InwKal II 110.
patrz: DRZEWNIANY
– Paweł Duda ma chałupę starą, w której piec zły. InwKal II 195.
patrz: DUDA
– Dwojaki, w których mięska chałupników 2, to jest: Wawrzyn, w drugiej izbie Michał mały. Dach na tych dwojakach znacnej potrzebuje reparacyi. InwKal II 335.
patrz: DWAK, DWOJAK, DWOJAK
– Z bydła rogatego: Krów dojnych pańskich 12 Krów dojnych jmpanny Julijanny 2 Jałowic trzechletnich 4 Wołków dwóchletnich 2 Jałowiąt dwóchletnich 3 Cieląt kilkoniedzielnych 3 Stadnik 1 Wołów do roboty w dworze 3 Efficit 30 [.] InwKal II 210.
– Kuźnia nowa, niezbyt wielka. Pańskich statków ma: najprzód kowadło, młotów 2, jeden wielki, drugi mały, miech do dymania i szparog. InwKal II 44.
patrz: DYMANIE
– Na którym tedy folwarczku znajduje się w pierwszym staju proso, w drugim owies, w trzecim i w czwartym tatarka. W drugim dziale w jarzynie także jednym stajem ode drogi przy płocie grochu składów 14, jęczmienia 9, lnu 4 wydziela i oddaje się. W polu zaś oźminnym żadnego się zboża nie odbiera, tylko dzialik pierwszy wedle gruszki, na którym żyto już sprzątnione. InwKal II 105.
– Przez połowę tej izby tarcicami na 2 gabinety pod pociąg przepierzenie, do których gabinetów drzwi dwoje. InwKal II 221.
– Okien wszystkich w izbie z obiema gabinetami 4, każde w 4 kwatery, w ołów oprawne, nieco nadrujnowane. InwKal II 221.
– W tymże pokoju stół okrągły, sukno na nim granatowe szyte włóczką, zwierciadło duże kryształowe całe, gablotka z galanteryjami, stolik pod nią na toczonych nogach. InwKal II 153.
patrz: GABLOTKA
– Kielichów kilka kryształowych z przykrywadłami. Karafinek do octu i oliwy 2, granatków 2 kryształowych, gąsiorków 2, także kryształowych, butlów 4, flaszek 2 kryształowych, prostych flasz półgarcowych kilka, farfurek porcynelowych kilka, a reszta toruńskich. InwKal II 82.
patrz: GRANATEK
– Stajnia druga niewielka, z drzewa także rżniętego, w węgły stawiana, z 2 dymnikami, pod poszyciem, z wozownią na jednej stronie. Podle dali obory okoliste 3, graniate, z drzewa tartego, pod poszyciem, w węgły stawiane. InwKal II 339.
patrz: GRANIATY
– Sień z komorą z pruska, jak wyżej, stawiana. Piec z kominem - gruchoty, okna 2 w drewno oprawne, złe. InwKal II 246.
patrz: GRUCHOT
– Chałupa z wystawą, izbą, sienią i komorą. Komin dobry, piec gruchoty. InwKal II 237.
patrz: GRUCHOT
– Chałupa młynarska z wystawą, sienią, izbą i komorą. Komin wielki - gruchoty, mały z piecem trochę lepszy. InwKal II 227.
patrz: GRUCHOT
– Podłoga wygnieła, komin i piec gruchoty, posowa z tarcic zła. InwKal II 229.
patrz: GRUCHOT
– Komin dobry, piec gruchoty; okna 2, oba złe, posowa nad sienią i izbą poprawy potrzebna, dachem nowym pokryta. InwKal II 233.
patrz: GRUCHOT
– Konnotacyja ceny: talerzy cenowych 36, talerzy starych 10, półmisków złych 17, przystawków 3, półmisów 6, mis 6 z obręczą jedną, z tym co i w kuchni. Lij, kwar blaszanne, flasza od grzania pościeli cenowa, wojłok z olstrami karmazynowy. InwKal II 155.
patrz: GRZANIE
– Flaszka do herbaty blaszana, laternia blaszana od karety złomana, słomianków na stół 6, łyżek blaszanych 5. InwKal II 44.
patrz: HERBATA
– Filżanki saskie od herbathe. InwKal II 101.
patrz: HERBATE
– Okno z 3 szybami wybitemi, a insze wszystkie szyby dobre, drugie okienko malińkie o jednej szybie kafelkowej. InwKal II 327.
– Na karczmarski roli w staj 3 składów 7. InwKal II 168.
– A najprzód zostawia taż jw.jmp. Maryjanna z Rokickich Miaskowska kasztelanowa lędzka owiec starych maciorek 233, skopków półtoraków 59, skopów czwartaków 24, owieczek latosiech 48, skopków latosiech 42, baranów 7, to jest in summa 413. InwKal II 77.
– Między tym płotem są wrota w pole podwójne, po jednej kunie zielaznej u góry mające, z poręczą. InwKal II 184.
patrz: KUNA
– Do jednego bojowiska wrota z deszczek dartych osicowych, na biegunach, dobre, z kuną żelazną. Naprzeciwko tych drugie takoweż, bez kuny. InwKal II 16.
patrz: KUNA
– Wrota stare, trochę poprawne, kuna żelazna z kłódką. InwKal II 19.
patrz: KUNA
– Do jednego bojowiska wrota z deszczek dartych osicowych, na biegunach, dobre, z kuną żelazną. Naprzeciwko tych drugie takoweż, bez kuny. InwKal II 16.
patrz: KUNA
– Od wrót z Kalisza do dworu jadąc, stodoła mała, wrota dobre z deszczek dartych, na biegunach, z kuną żelazną dobrą; drugie wrota na pole na wiciach, deszczkami staremi poprawne; ściany przyciesi z gruntu złe, podparte, tylko miejscem słupy podpierają i utrzymują. InwKal II 15-16.
patrz: KUNA
– Bekiesa jabłonkowa, kunami podszyta z pętlicami złotymi, mocno schodzona i wytarta. InwKal II 44.
patrz: KUNA
– Ten lamusek przez połowę przeforsztowany, tarcicami na zakład, bez podłogi. InwKal II 232.
patrz: LAMUSEK
– W tej owczarni zamyka się owiec pańskich, to jest: baranów 10, maciorek starych 97, braków jest 5, owieczek latosich 28, skopów trzeciaków 17, skopów półtoraków 29, skopków latosich 31. InwKal II 89.
patrz: LATOSI
– Lijów szklanych 2 i obuch także szklany, formy szklane do świec. InwKal II 81.
patrz: LEJ, LEJ, LIJ
– Beczek 30, jedne złe, drugie dobre, rynny od studni 2 dobre, lij stary, zły. InwKal II 132.
patrz: LEJ, LEJ, LIJ
– Lemiezów 2, jeden nic po tym, bron do wleczenia 4, lemiesz z krojm po Sobestyjanie Pakoszu. InwKal II 252.
– Kuby półrolnika chałupa dobra ze wszystkim, tylko w szczycie lepienia potrzeba, w oknach brakuje szyb 6, stodoła w dele, dobra. InwKal II 77.
patrz: LEPIENIE
– Piła od rżnięcia drzewa poprzecznia, zła, żelazo od androtów, lesica z deszczki od sera. InwKal II 50.
patrz: LESICA
– W tej szafie furfurek 7, fliżanek para i imbryczek gliniany, szklinic 6, garnuszków 6 polewanych, kufelek siódmy, flaszek szklanych 2 od oliwy, małych, liktarz cenowy jeden, solniczka szklana jedna, kropilniczka cenowa. InwKal II 48.
– Klucz lipecki (Lipe, Piątek Wielki i Mały, Rychnów, Bogucice) InwKal II 220.
patrz: LIPECKI
– Z tej alkówki do pokoiku zasłona zielona, rasowa. W którym obicie płócienne białe, z zielonym i czerwonym kolorami, z lisztewkami żółtemi. InwKal II 343.
– Żelaza różne, wóz litrowy z kołami okowanemi, należycie sporządzony. InwKal II 81.
patrz: LITROWY
– Dwór nowy, guntami pobity; dach na nim łomany z 2 narożnikami w ogród wydanemi. InwKal II 336.
– Inwentarz dworski: krów 4, stadniczek jeden, dwuletniąt 12, łońszcząt 10, koń bułany jeden. InwKal II 30.
– Widzieliśmy także wielkie zarośle różnym drzewem, jako to pola do zasiewków, łąki łoziną zarosłe, tylko kawałkami można ciąć siano. InwKal II 256.
– Chrustów, łoziska bardzo wiele po polach zarosłych, łąkach i nad strugą za dworem; na błotach wielka zarośla różnym drzewem olszowym i chrustem. InwKal II 18.
patrz: ŁOZISKO
– Pszczelnik długi, pod tarcicami, niedawny, także łozowym chrustem ogrodzony i ozrzębiony, ale tylko w nim pszczół pniów 6 znajduje się. InwKal II 345.
patrz: ŁOZOWY
– Chałupa druga z deli łupanych w słupy, z izbą i sienią. InwKal II 201.
patrz: ŁUPANY
– Męgla dębowa i szafka z kratką czerwono malowana od szkła, z zamkiem. InwKal II 101.
– W sieni okna 2 dobre. Megla w tej sieni dobra. InwKal II 120.
– Jakub Owczarek rzeczony półrolnik majkowski ma dzieci 3: Kaźmierza w roku jedenastym, Maryjannę w roku czwartym, Maryjannę w roku drugim, konia jednego, wołów 3 i to wszystko co i pierwszy. InwKal II 216.
patrz: MAJKOWSKI
– Jakub Józefiak chałupę ma ze wszystkim złą i ogródek malińki przy niej. InwKal II 315.
– Młyn szałowski ze wszystkim dobry, w którym młynarz kontraktowy daje czynszu na rok talerów bitych 8, kapłonów 6, jajec mendeli 3 i pogłówne; tłuki robi takie jak i drugi. InwKal II 159.
– Mierzwa z owczarni, obory i chlewów nie wywieziona na pole oprócz, co na rzepę należało wywozić, zaczęta. InwKal II 324.
patrz: MIERZWA
– Pszenicy ozimy bardzo lichej i mietlatej stajem jednym zagonów 20, item pszenicy drobnej jarej na pół z kostrzewą i miotłą stajem jednym zagonów 50. InwKal II 198.
patrz: MIETLATY
– W jarym polu składów 4 czworgiem staj, w drugim polu wedle kołodzieja składów 32. Która rola poczyna się od Mikołajowej roli. InwKal II 7.
– Przycieś pod tymże budynkiem już miejscami zgniła, lepianka wkoło tego budynku już opadła i ściany nabolałe. InwKal II 60.
patrz: NABOLAŁY
– Chałupa, w której mieszka imieniem Jakub chałupnik poddany. Ten lubo ma rolę swoję do tej chałupy, ale że luźny i niedawny nowożeniec, zaczym jmp. Rapacki dał mu kopczyzny z pola żyta kóp 3, jarzyny nie, gdyż ją sobie siał, a oziminę w tym roku na jego rolach pańskim ziarnem zasieje mu się. InwKal II 167.
– Mielcuch i suszarnia do równego używania, słodów sprawowania i piwa robienia obiema siostrom należeć będzie. InwKal II 216.
patrz: OBA
– Naczenia kowalskie: miech dobry jeden; kowadło wielkie dobre jedno; szparok wielki dobry jeden; goździewnice 3; młotów wielkich 2; młotków małych 2; kleszczy większych z miejszemi 4; nasrot jeden, srobel jeden, raspa od koni jedna, nóż od rogów końskich jeden, dorślak jeden, obcinek jeden. InwKal II 226.
patrz: OBCINEK
– Bekiesa karmazynowa rysiami podszyta, kryzakami obkładana, druga bekiesa niebieska stara, grzybrotami podszyta, siwemi barankami obkładana. InwKal II 32.
patrz: OBKŁADANY
– Jedenasta Pietra chałupnika; ta chałupa dobra oprócz okien i komina, którego oblepić potrzeba. InwKal II 209.
patrz: OBLEPIĆ
– Przędza sztuk 25 lub więcej, z tej się na płótno dla czeladzi obrobić kazało. InwKal II 211.
patrz: OBROBIĆ
– Na jednej stronie izba bez podłogi, słupkami pod pułap podciąganemi i ściany ryszpami popodpierane, popróchniałe, z kominem, o jednym oknie złym. InwKal II 319.
– Regestr rzeczy ruchomych jmp. Ignacego Kowalskiego, surogatora wschowskiego, na gruncie pozostałych, spisany: 1) Skrzynia w żelazo oprawna z zamkiem dobrem. W tej skrzyni znajduje się kilom, czyli obicie stare. 2) Pawilon karmazynowy stary i bardzo zły. 3) Podogonia 2 rzemienne, na jednym cefa złocista stara, na drugim 3 sztuki złociste małe. InwKal II 44.
patrz: PODOGONIE
– Cały zaś budynek ten na ogród pochylony, podparcia potrzebuje, wybielony dokoła. InwKal II 341.
patrz: PODPARCIE
– W tej sieni kumin cały zły. Przykadki 2, drybus jeden, stare, pobicia z obręc potrzeba. Korytko od piwa spodem pogniłe. InwKal II 15.
patrz: POGNIŁY
– Posowa bez polepy, miejscami poprawy potrzebna, przyciesi wpół zgniło, ściany dobre. InwKal II 234.
patrz: POLEPA
– Posowa nad izbą jakakolwiek, ale polepienia nad nią żadnego nie masz. Zalewnego koryta nowego potrzeba, gdyż u tego głowy obydwie i spód zgniłe, tylko boki całe. InwKal II 55.
patrz: POLEPIENIE
– Czwarta chałupa, w której siedzi także półrolnik imieniem Mikołaj, ma dzieci 5. Miał wołów parę, koni parę; konie poniszczył, woła jednego przez niedbalstwo skaliczył i zdechł. InwKal II 141.
– Kominek i piec z poobrywaną koroną. InwKal II 159.
patrz: POOBRYWANY
– Przysionek przed piecami przy tejże kuchni spustoszony i końską mierzwą zawalony, zawiasy żelazne poodrywane, okna taflowe w ołów w izbie nowej czeladnej potłuczone jako i w spiżarniej, i w apteczce powybijane. InwKal II 261.
patrz: POODRYWANY
– W sadzawce studnia ocembrowana dylami, z wierzchu dyle poopadały. InwKal II 224.
patrz: POOPADAĆ
– Jupka pąsowa z brukselskiego kamletu popielicami podszyta, bardzo zła. InwKal II 44.
patrz: POPIELICA
– Item stodół 3, pierwsza o 2 sąsiekach popodpierana, wrota podwójne stare, z konami i skoblami żelaznemi, ściany niedobre. InwKal II 24.
– Stodoła w dyle stara, miejscami poprawiana, tylko poszycie złe. InwKal II 269.
patrz: POPRAWIANY
– Chlew pomieniony w dyle budowany, stary i zastrzałami popodpierany, pochylony i miejscami popróchniały. InwKal II 332.
– Na drugim ogrodzie alias w sadzie lnu kawałków wzdłuż 7, poprzecznik jeden i sadek przy stodole. InwKal II 100.
– Mielcuch stary i zły, pod gontami zgniłymi. Kocieł miedziany poprzepalany i często łatany, stary i zły wcale. InwKal II 322.
– Przy niej podwórze i ogrody poogradzane chrustem brzozowym, miejscami płoty złe, od sadu jednak w płatów 7, popodpierane bardzo, nisko grodzone i nie podogradzane, czyli pozdymowane. Także i ku stodole w płat 7, miejscami chrustem poprzeplatane. InwKal II 87.
– Podłogi nie masz, tylko mierzwy kupa. Posowa zła, przejzdrzeć ją, popróchniała, ściany spróchniałe w bale, ale miejscami przy węgłach popuszczały. InwKal II 7.
– Ozdownia także przy nim z gruntu murowana; miejscami mur znacznie się porozpadał. InwKal II 1395.
– Wrota porujnowane, bieguny złe i deski złe. InwKal II 149.
– Piec, kominek obalony, okien nie masz, ściany dla rynien do ssania wody powycinane i popsute. InwKal II 351.
patrz: POWYCINANY
– To wszystko, jak upusty, porujnowane, tak i woda wypuszczona i ryby asserentibus hominibus sukcesorowie jmp. Kobierzyckiego powyławiali, nawet z jednej sadzawki cembrowanie prawie umyślnie powyrzucali. InwKal II 312.
– Która chałupa jest w niwecz spustoszona, jako to ściany się powywalały i ponagniewały, murłaty pognieły, posowa wyprężona. InwKal II 110.
patrz: POWYWALAĆ
– Która chałupa jest w niwecz spustoszona, jako to ściany się powywalały i ponagniewały, murłaty pognieły, posowa wyprężona. InwKal II .
– Młyn stary, poprawy potrzebujący; balki w izbie pozaginane i napęknione, a w sieni jedna, komin dźwigająca, słupem podparta. InwKal II 327.
patrz: POZAGINANY
– Item Wojciech chałupnik ma chałupę dużo pochyloną, okna złe, gliną pozalepiane. InwKal II 25.
– W borku wycięta tak dębina, jak sośnina młoda i stare dęby poobcinane z gałęzi, i łąki nimi pozawalane. InwKal II 72.
patrz: POZAWALANY
– Insze zaś stawy i sadzawki wszystkie zrujnowane, pozarastałe, groble pozrywane koło upustów funditus wodami. InwKal II 128.
patrz: POZRYWANY
– W tym spichrzu pszenicy niepiękny ze stokłoską wierteli 4, prosa niepięknego półszósta wiertela, tatarki wiertel jeden. InwKal II 135.
– Także ozimina teraźniejszego roku: na folwarku nazwanym Zadębie znajduje się żyta zasianego zagonów wszerz 163, wdłuż miejscem półtorem staj, miejscem 3 stajami zasiane. InwKal II 315.
patrz: PÓŁTORA
– Na dwojgu staj tej płosy owies bardzo lichy, trzecie staje przyłogiem leży. InwKal II 149.
patrz: PRZYŁÓG
– Także soli suchodniowej oddaje się beczka jedna jmp. regentowi i szynk przez niedziel 5 z wolnym przyrobieniem piwa w mielcuchu górzyńskim za oddaniem czego potrzeba. InwKal II 39.
– Przy tym wozownia mała, przystawiana z żerdzi w słupki stawiane. InwKal II 15.
– Za pierwszą łąką ku Kalinowy owsa składów 14 nie przywleczonego, którego wcale nie masz. InwKal II 160.
– Łańcuch pański, czapka lauferska, magierka pacholcza, juki juchtowe, sznur nowy do szat, topór od mięsa, żarna w miecuchu deptane, imbryczek miedziany z przykrywadłem, śpikulców 2, jeden sarni, drugi ptasi, garki, młostki i insze statki gospodarskie, których niepodobno pamiętać, ale na groncie powinna być inwestygacyja. InwKal II 80.
– Puar złocisty z przykrywadłem, obwódka filgranowa, puarek z wierzchem i gałkami pstro złocisty, puarek z wierzchem na gałkach gładki. InwKal II 155.
patrz: PUAREK
– Potrzeby pobielane do pacholczej barwy. Futer pakietków 3: gronostajowy, królikowy, pupkowy. InwKal II 155.
patrz: PUPKOWY
– Wchodząc do młyna są drzwi złe na biegunach. I wszedłszy do sieni widzieliśmy najprzód kamienie, których jak i zwierzchniego, tak i spodniego nowych potrzeba; skrzynie, pytle na nic się nie zdadzą, koło wodne i drugie palczyste, obydwa złe. InwKal II 58.
patrz: PYTEL
– Kłód dębowych 4 wiekami i kłódkami zamykanych, mąkami żytnemi napełnionych, pytlowanemi. Te zaraz wynieśli i schowali. InwKal II 101.
patrz: PYTLOWANY
– W rogu tego szpichrza stodółka o jednym bojewisku, z 2 sąsiekami, bez sochów i ryszpów. InwKal II 345.
– Zegar ścienny z szufladą do wagów. InwKal II 342.
patrz: ŚCIENNY
– Czółko aksamitne, czapeczki sypialne 2 stare, mankietek 2 starych, złych, muślinowych. Koszula z rękawami muślinowemi, kornet gazowy jeden z tążką, także starych 4. Ślarka biała, pudełeczka 2 w sieżkę robione, w których zauszniczki bisiorowe stare jedne. InwKal II 84.
patrz: ŚLARKA
– W tym sadzie jest trochę śliwkowego drzewa, na którym nic nie masz, wszystko opadło z drzewa. InwKal II 162.
patrz: ŚLIWKOWY
– Kmieć Piotr Szurec, Annę żonę, Pawła, Grzegorza, Jakuba na wędrówce - synów - za posesyi w. jmp. stolnika, czwarty za średniaka służy. InwKal II 245.
patrz: ŚREDNIAK
– Młyn na strudze. Pogródki reparacyi potrzebują, koło jedno z wszystkiemi rekwizytami jest dobre, drugie puste. Młynica, do której drzwi na biegonie; w tej młynicy skrzyń do mąki 2, śrótownica jedna. InwKal II 186.
– Wincenty karczmarz ratuszny daje za toruńską drogę talerów bitych 3 lub też jedzie w nię, to nic nie powinien dać. Roli kwart 2 sieje, świętojankę bierze trzydziestą pierwszą beczkę, w żniwa robić powinien dni 24. InwKal II 172.
– Trzoda chlewna: macior starych 5, wieprzków z świnkami po ćwierci roku mającemi 13, prosiąt przy cycku 10. InwKal II 253.
patrz: ŚWINKA
– Na boku tego mielcucha sadzawki 3 bez babic i bez wody, trzciną i tatarakiem zarosłe, groblą rozkopaną. InwKal II 353.
patrz: TATARAK
– Wchodząc z altanki do dworu, drzwi podwoiste stare, ale dobre, na zawiasach żelaznych, deski u nich na ukos rżnięte, żelaznemi gwoździami poprzybijane tak wielkiemi, jak szynale, skoble 4, klamka drewniana. InwKal II 73.
patrz: UKOS
– Do stodół wrota z ulicką z daskiem naddezolowane, skudłami pobity. InwKal II 93.
– Idąc od wrót do dwora po prawy ręce bindarzyk w kije ogrodzony bez ulicki. InwKal II 92.
– Pod wystawką zaś u drzwi na biegunach wyżej wyrażonych klamka drewniana i mały kawałek od ułomanego wrzecządza z 2 skobelkami. InwKal II 322.
– Podłogi ani urównany ziemi do rozpostarcia słodu w tej izbie nie masz. InwKal II 333.
patrz: URÓWNANY
– W tej sieni stoi megla na wałkach stara i skrzynia wielka zapieczętowana z rzeczami impaństwa Potockich, in ante dóbr tych posesorów, nie wiem z czym. InwKal II 161.
patrz: WAŁEK
– W tej stodole jest żyta warstwa jedna przez pachę jednę, to jest przez wpół sąsieka; w drugiej połowie sąsieka, czyli w drugiej pasze warsta owsa, na drugiej tej stodoły w jednej pasze siano, w drugiej słoma długa. InwKal II 257.
– Item pokój z sionką nowy, do którego wchód z sadu. InwKal II 74.
patrz: WCHÓD
– Lina wielka do wciągania kamieni dobra, liny do zastanowienia młyna tylko kawały. InwKal II 238.
patrz: WCIĄGANIE
– Którym impp. Żychlińskim wolne rudowanie i wycinanie zarośli praesente reservatur exdivisione. InwKal II 5.
patrz: WYCINANIE
– Do chmielu, kapusty, rzepy wieczorami chodzić powinni i stróżą, jak z dawna, odbywać koleją. Do chust prania, sadzenia kapusty, pelenia, osypowania, wycinania, obierania, lechowania etc. bez zacięgu to wszystko zrobić powinni. InwKal II 164.
patrz: WYCINANIE
– W tej izbie są żarna do mełcia kaszy etc. ze wszystkim. InwKal II 162.
patrz: ŻARNA
– Do jednego bojowiska wrota z deszczek dartych osicowych, na biegunach, dobre, z kuną żelazną. Naprzeciwko tych drugie takoweż, bez kuny. InwKal II 16.
– Między tym płotem są wrota w pole podwójne, po jednej kunie zielaznej u góry mające, z poręczą. InwKal II 184.
– Wrota stare, trochę poprawne, kuna żelazna z kłódką. InwKal II 19.
– Od wrót z Kalisza do dworu jadąc, stodoła mała, wrota dobre z deszczek dartych, na biegunach, z kuną żelazną dobrą; drugie wrota na pole na wiciach, deszczkami staremi poprawne; ściany przyciesi z gruntu złe, podparte, tylko miejscem słupy podpierają i utrzymują. InwKal II 15-16.
– Obróciwszy się od obór ciągnie się płot żerdziany, stachetami, już nadrujnowany, do stodoły pierwszej. InwKal II 185.
patrz: ŻERDZIANY